Balat Kafeleri

Enes Mert Hüseyin

Balat Kafeleri

İstanbul’un gözbebeği Balat; evleri, modern antikacıları dışında birde kafeleriyle de insanların çok ilgisini çekiyor. Balat kafeleri, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Tarihi yapısını bozmayan Balat, fotoğraf severler içinde ayrı bir önem taşıyor. Balat kafeleri; insanların dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış. Hatta Balat’ta sırf kafelerinden için giden insanlar dahi var. Balat kültürünün halen yaşatıldığı bu kafelerde, çayınızı ve kahvenizi yudumlarken çok keyif alacağınızı söyleyebiliriz.

Balat kafeleri, aynı zamanda İstanbul’un yorucu tarafından uzaklaşmak isteyenlerinde tercihi oluyor. Çünkü Balat tarihini çok iyi korumuş bir yer. İstanbul’un o boğucu, insanın nefesini daraltan kabalığını en önemlisi de yapısının bozulmuş halini Balat’ta göremezsiniz. Bu durum hem Balat hem de İstanbul halkı için olumlu olduğunu söyleyebiliriz. İşte Balat’ın, geçmişini koruması ve şehirleşmenin o kötü yanlarını kabul etmemesi kafelerine de çok güzel yansıtılmış. Sizin bizde bu yazımızda; en nadide, zarif ve güzel Balat kafelerini derledik.

 

 

 

 

1) Marangozhane Cafe:

Fatih Kafeleri arasında yer alan, Marangozhane Cafe hem Balat halkı hem de semtin ziyaretçileri tarafından çok ilgi görüyor. Adından da farklı, ilginç bir mekân olduğunu çok iyi anlayabilirsiniz. Maragozhane Cafe; otantik tasarımlarla beraber Balat’ın renkleriyle harmanlanmış ilginç bir mekân olduğunu söyleyebiliriz. Kafenin tasarımında genel anlamda hep ahşap kullanılmış. Eğer eşinizle, dostunuzla farklı, otantik bir mekânda buluşup keyifli zaman geçirmeyi düşünüyorsanız mutlaka Marangozhane Balat’taki tercih listenizin içinde olmalıdır.

Mekân tasarımı kadar sunduğu hizmetlerle de ziyaretçilerden tam not alıyor. Aynı zamanda kitapseverlerin de, devamlı uğradığı mekânlar içerisinde yer alıyor. Tek başınıza dahi elinize kitabınız alıp burada keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Mekân; size özel, sessiz ortamda kitap okuma olanağı sunuyor. Yemekleri de mekânın güzel olmasının yanında farklıda diyebiliriz. Ayrıca tatlı ve kahve sunumlarıyla da mekân; ilginizi çok çekecek, hayran kalacaksınız.

 

 

 

2) Cafe Naftalin:

Balat’ı gezerken yorulduğunuzda, kahvenizi alıp keyif yapabileceğimiz bir mekândır Cafe Naftalin diyebiliriz. Balat’ın cıvıl cıvıl sokaklarını geçerek, sahil yolundan yürüyüp, Bulgar Ortodoks Kilisesi’ni geçince, bu muhteşem kafeye ulaşmış oluyorsunuz. Balat kafelerini dolaşırken mutlaka uğramanız gereken mekanlardan biri olan Naftalin Cafe, içerik anlamında; kek, kitap, kedi, kahve gibi insana keyif verecek tüm K’ları temsil ediyor. Zaten kafeye gittiğinizde K’ların temsil edildiğini en iyi şekilde göreceksiniz. Kafe çalışanları tarafından çok iyi karşılanıyorsunuz. Eskilerin karşıladığı gibi müşteriler, sıcacık şekilde kapıda karşılanıyor. Bu karşılamaya aynı zamanda kedilerde katılıyor.

Balat kafeleri, yukarıda da bahsettiğimiz üzere konseptleriyle, tasarımlarıyla insanların ilgisini çekiyor. Bu kafenin insanların gönlünü fetheden tarafıysa, rengârenk masalarında ki örtüler olduğunu söyleyebiliriz. Masa üzerinde ki, duvarlarda ki eşyalarda sizi geçmişe götürecek. Özellikle de vita margarin tenekelerinin içerisinde ki çiçekler ilginizi çok çekecek. Geçmişin unutulmaz eşyaları ve müzikleri eşliğinde, menüyü inceleyebilirsiniz. Menü insanın iştahını kabartıyor. Lezzet çeşitliliği bakımından kafenin menüsü oldukça zengin diyebiliriz. Fiyat bakımından da mekân son derece uygun diyebiliriz. Gürültüden uzaklaşıp, deniz kokusunun buram buram geldiği sahilin yakın olduğu, geçmişin huzurla yansıtıldığı bir mekân arıyorsanız Naftalin Cafe kesinlikle tercihiniz olmalı. Kısacası burada kendinizi, babaannenizin ya da anneannenizin evinde oturuyormuş gibi hissedeceksiniz.

 

 

 

3) Velvet Cafe:

Balat’ın gizli kalmış misafirhanesi olarak, Velvet Cafe tanımlanabilir. Fatih mekânları arasında çok popüler olan Velvet Cafe Balat, çoğu kişinin sevdikleriyle aynı zamanda buluşma noktasıdır. Balat’ın tatlı bu mekânı; dekorasyonuyla ilginizi çok çekecek. Her köşesinin kendine özgü güzelliği var. Kafe objeleri, dekorasyonla birlikte uyumlu şekilde bütünleştirilmiştir. Bu durumda kafenin atmosferini daha da mükemmelleştirmiştir. Ayrıca kafe; şık sunumlarıyla ve sıcacık ortamıyla da daha çok beğeni kazanıyor. Kafe her yönden ziyaretçilerden tam not alıyor. Eski moda tasarımlarını sergilemesi yanı sıra; nostaljik avizeler, objeler, fincanlar, danteller ve örtüler arasında geçmişe yolculuk yapacaksınız.

Velvet Cafe Balat mekânının en dikkat çeken özelliği yukarıda da değindiğimiz üzere, antika eşyalarıyla donatılmasıdır. Bu antika eşyalar arasında ki fincanların her birinin kendine has hikâyesi var. Hikâyeleriyle ünlü olan bu fincanlardan; çay ya da kahvenizi yudumlamakta sizlerin keyfine keyif katacak diyebiliriz. Ayrıca kafenin şirin, huzurlu bir bahçesi de bulunuyor. Geçmişte ki sıcacık ev ortamını bulabilirsiniz.

Dekorasyonu, çalışanlarının ilgisinin haricinde birde Balat kahvaltı denildiğinde de ilk akla gelen mekân diyebiliriz. Dantelli örtülü masalarda, minicik kâselerde çeşitlerin çok olduğu kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıyı ayrıca günün her saatinde de yapabilirsiniz. Ev yapımı reçeller, acı soslar, zeytinler, sıcak ekmekler ve omletleriyle mekânın kahvaltısı çok popülerlik kazanmıştır. Aynı zamanda antika kahve fincanlarıyla sunulan kahvenin yanı başında ki un helvasıyla takdir topluyor. Zaten mekan helvasıyla özdeşleşmiştir.

Velvet Cafe’ye ulaşabilmek için, Balat’ın muhteşem atmosferi olan huzur dolu dar sokaklarından geçmeniz gerekiyor. Tabi ki kafe giderken bile böylelikle keyif almış oluyorsunuz. Aslında mekan Galata’da ki şubesinde uzun yıllardır kalitesinden asla ödün vermeden hizmetlerini ziyaretçilerine sunuyor. 2018’den bu yana da, İstanbul’un muhteşem semti Balat’ta tarihi atmosfer içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Gününüzü huzurlu bir mekânda geçirmek istiyorsanız, Balat’taki mekanına uğrayıp atmosferini kesinlikle solumalısınız.

 

 

 

4-)Maison Balat:

Balat’ta ki kafeler denildiğinde listemiz içerisinde, ünlü mavi kapısıyla dikkat çeken Maison Cafe mutlaka yer alması gerekiyor. Popülerlik kazanan bu mavi kapı, Vodina Caddesi ortasında sağ tarafta yer alıyor. Mekâna daha kapıdan girerken büyülenmeye başlıyorsunuz. İlginç ve apayrı bir dünyası olan bu mekân, antika meraklıları tarafından çok ilgi görüyor. Maison Balat, eski antika eşyalarının gizemli ve muhteşemliğine hayran kalacaksınız. Geçmişe ait bavullar, bardaklar, porselenleri evinize götürmek isteyeceksiniz. Balat kafeleri, genel anlamda eski dönemleri baz alarak tasarlanmıştır. Bu mekânda geçmişin izlerini, çok iyi görebilirsiniz.

 

 

 

5-)Vanilya Cafe:

Balat kafeleri kapsamında önereceğimiz mekânlardan olan Vanilya Cafe, sunduğu hizmetlerle ve dekorasyonuyla ziyaretçilerini her daim büyülemeye devam ediyor. Balat semti, tam anlamıyla İstanbul’un güzelliklerini size gösteriyor. Tarihi dokusuyla sizi daima büyüleyen bu semti gezerken, yorulduğunuzda Vanilya Cafe’ye uğrayarak dinlenebilirsiniz. Mekân insanın kendini rahat hissedeceği şekilde rengârenk dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Tabi ki dekorasyonu ve atmosferi dışında, Vanilya Cafe menü içerisinde ki lezzetlere de hayran kalacaksınız. Güler yüzlü personellerin istihdam ettiği bu mekâna uğrayarak sizde harika lezzetlerini tadabilirsiniz. Kafenin aynı zamanda kahvaltısı da ziyaretçilerden tam not alıyor.

 

 

 

6-)Maide Cafe:

Kendinizi evinizde hissedeceğiniz diğer mekânsa, Maide Cafe diyebiliriz. Balat kafeleri, genellikle insanlara ev ortamında ki sıcaklığı veriyor. Güler yüzlü personellerin sizi sıcacık bir ses tonuyla hoş geldiniz diye karşılamalarıyla adeta iyi bu mekâna gelmişim diyeceksiniz. Maide Cafe Balat mekânına bir defa gelseniz dahi atmosferini ve hizmetlerini beğendiğinizden devamlı takıldığınız yer haline dönüşüyor. Ufacık samimi bir atmosferin olduğu bu kafenin, fiyatları da çok uygun diyebiliriz. Ev yemekleri, günlük zeytinyağlı lezzetleriyle birlikte tiramisusu ile ve pancarlı kekiyle de mekân ziyaretçilerinden tam not alıyor.