Beyoğlu Kahvaltı Mekanları

Enes Mert Hüseyin

Beyoğlu Kahvaltı Mekanları

İstanbul kahvaltı mekanları arasından seçim yapmak oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü İstanbul bu konuda çok fazla seçeneğe sahip. Özellikle Pazar günlerinizde sevdiklerinizle kahvaltı yapmak istiyorsanız, sizlere Avrupa Yakasın’ da yer alan Beyoğlu kahvaltı mekanlarını önerebiliriz.

 

 

 

 

1) Bambi Cafe (Taksim-Beyoğlu):

Taksim mekânları içerisinde Bambi Cafe oldukça popülerdir. Titiz aynı zamanda da özenli menüleriyle dikkat çeken Bambi Taksim en iyi Beyoğlu kahvaltı mekânları içinde yer alıyor. 44 senedir İstanbullulara hizmet veren mekânın emektarıysa; Mustafa Güner’dir. Mustafa Güner’le beraber dört oğlu, fast food lezzetlerini ülkemizde en iyi şekilde sunuyorlar. Taksim ile birlikte mekânın aynı zamanda başka yerlerde de şubesi var. Bambi Sirkeci ve Bambi Mecidiyeköy mekânlarını da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bambi Cafe herkesin cebine uygun olması nedeniyle de kesinlikle İstanbul restoranlar tercih edilme sıralamasında haklı olarak en üstleri hak ediyor. Örneğin; kahvaltı tabağı 10 TL. Gayet muhteşem doyurucu kahvaltı yapabiliyorsunuz. Bambi Cafe’nin kavurmayla yapılan kaşarlı yumurtasını mutlaka yemenizi öneriyoruz. Kesinlikle kavurmalı kaşarlı yumurtanın tadına doyamayacaksınız. Ayrıca Bambi Cafe kahvaltılarının haricinde fast food ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

 

 

2) Mükellef Karaköy (Karaköy-Beyoğlu):

Karaköy restoranları içinde oldukça popüler olan bu mekânın sahibi de aynı zamanda tanıdık bir isim. Ünlü şef Arda Türkmen’in Karaköy’de sahibi olduğu bu mekân, meyhane konsepti şekilde dizayn edilmiştir. Mükellef Restoran, Karaköy’de ki bir otelin en sonuncu katında yer alıyor. Boğaz ve tarihi yarımada manzarasıyla mekân çok fazla insanları büyülüyor. Mekânın arka kısmındaysa, Galata Kulesi bütün ihtişamı ile size sanki hoş geldiniz diyor. Işıklandırmasından tutunda bembeyaz masaları ve döşemeleriyle de insanların gözüne Mükkellef Karaköy hitap ediyor. Fonda Türk sanat müzik repertuvarında ki zenginliğiyle de mekân kendine hayran bırakıyor. Zeytinyağıyla yapılan lezzetlerle meze dünyasına, Arda Türkmen bambaşka bir boyut kazandırmış. Mükellef Karaköy, mutfağında ki ürünlerin tamamı yereldir. 40 farklı meze ve zeytinyağı çeşidini bu mekânda afiyetle tada bilirsiniz.

Özellikle Mükellef Karaköy, Arda Türkmen’nin usta dokunuşları ile Beyoğlu kahvaltı mekanları içinde de kendi farkını ortaya koyuyor. Fındıkkabuğu özüyle ve kömür ızgarasında yapılan 20 farklı ara sıcaklarla birlikte ızgara çeşitlerine de bayılacaksınız. Susamlı levrek, zeytinyağlı elma, uzun şekilde pişen dana yanak, favalı enginar, ızgara kuzu, deniz mahsullü içli köfte Mükellef Karaköy’de ki lezzetlerin sadece bir kısmı diyebiliriz. Ayrıca Mükellef kahvaltı çeşitleri bakımından da çok zengin diyebiliriz. Bir harika Pazar sabahı, sevdiklerinizle burada harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Mekân kahvaltı bakımından da oldukça zengin diyebiliriz. Mekânda bütün lezzetler; ev yapımı porselenlerle, cam kaselerle ve emaye tabaklarla servis ediliyor.

 

 

3) Arada Cafe (Karaköy-Beyoğlu):

Tophane’nin ara sokaklarında yer alan Arada Cafe, dekoruyla da çok fazla dikkat çekiyor. Aslında kasvetli sokağın ortasında açılan bir çiçek tabirini kullanabiliriz. Özellikle içerisinde ki yanan sıcak odun sobası da insanları manevi olarak eski dönemlere götürüyor. Özellikle “Home Away From Home” yani “Evimizden Uzakta ki Evimiz” yazısıyla Beyoğlu kahvaltı mekanlarından kendini ayıran bu mekana girince oldukça fazla duygulanıyorsunuz. Ortamın atmosferi ve tüm dokunuşlar samimiyetin simgesi olduğunu söyleyebiliriz.

Arada Cafe, Retro tarzında dizayn edilmiştir. Fakat bu dizayn edilme şekli hiçte abartılı değildir. Aksine insanın huzurlu olmasını sağlıyor. Tabi ki mekânın diğer önemli hatta çok güzel özelliğiyse, kedi dostu çalışanlardan oluşmasıdır. Özellikle de mekân kedisiyle karşılaşırsanız çok şanslı olduğunuz anlamına geliyor. Çünkü tatlılığıyla, sinirliliğiyle oldukça fazla sizi gülümsetiyor. Aynı zamanda Arada Cafe çevresinde ki otoparklara arabanızı kolayca park ederek istediğiniz kadar oturabilirsiniz. Sonuçta arabanızın çekilme ya da zarar görme gibi ihtimali ortadan kayboluyor. Ayrıca Arada Cafe Karaköy mekânının yukarısına çıktığınızda da masalar dikkatinizi çekecek. Sanki eski olan kapılar boyanarak masa haline getirilmiş. Mekân her daim kendine özgü duruşuyla ve özelliğiyle çok dikkat çekiyor.

Tabi ki mekân dizaynı haricinde menüleriyle de dikkat çekiyor. Beyrut ve Türk lezzetlerinin harmanlandığı kahvaltı özellikle çok rağbet görüyor. Bu kahvaltı 2 kişilik, 62 TL’dir. Kişi başıysa, 32 TL olduğunu söyleyebiliriz. Arada Cafe menü içerisinde ki kahvaltılıkların çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Gelenekselleşmiş peynir tabağı, falafel, tereyağı, ev yapımı reçel çeşitleri, fette, hummus, kabaklı börek, 2 çeşitten oluşan zeytin, menemen, zahter ve tabi ki daha pek lezzeti Arada Cafe kahvaltısında bulabilirsiniz.

 

 

4) Galata Konak Cafe (Galata-Beyoğlu):

İstanbul restoranlar içinde oldukça fazla üne sahip olan Galata Konak Cafe, hizmetleriyle ve ürünleriyle daima müşterileri kendine çekmeyi başarıyor. Lezzetli tatlılarıyla, yemekleriyle ve tabi ki ünlü gün batımıyla daima insanların mutlu olup, keyif almasını sağlıyor. Özellikle dostlarınızla çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken keyifle sohbetle birlikte birde muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Bir Pazar kahvaltınızı manzara eşliğinde, Galata Konak Cafe’de yapabilirsiniz. Galata manzaralı cafeler denildiğinde akla yine Konak Cafe geliyor. Kahvaltı yapmak için eğer manzaralı bir mekân arıyorsanız burası tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. Mekân birkaç kattan oluşuyor ve ilerleyen saatlere kadar dahi makarna ve et menülerini tatmanız mümkün. Yalnız buranın en önemli olmazsa olmazıysa, manzara eşliğinde kahve içilmesidir.

Beyoğlu kahvaltı mekanları arasında çok ünlü olan bu mekânın kapalı alanı 70, açık alanıysa 200 kişilik olduğunu söyleyebiliriz. Kurumsal davetlerinizi, kutlamalarınızı, özel günlerinizi ve davetlerinizi burada yapabilirsiniz. Eşi benzeri olmayan tarihin buram buram koktuğu deniz manzarasıyla ve düzgün, kaliteli hizmet anlayışıyla cafe daima müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. Galata Kulesi’nin çok yakınında olan bu mekân, senelerdir İstanbul halkına ve yabancı-yerli tüm misafirlere de aynı zamanda hizmet sunmaktan büyük bir onur duyuyor. Kentin merkezinde ki gizlenmiş, sessiz kalmış, huzur dolu ve sakin bu mekânı mutlaka keşfetmelisiniz.

 

 

5) Firuzende Restaurant (Galata-Beyoğlu):

Firuzende Restaurant, Galata’yı karşınıza alıp, mum ışığıyla birlikte sevdiğinizde romantik akşam yemeği yiyebileceğiniz yer olarak dikkat çekiyor. Firuzende Restaurant genel olarak; kutlamaların ve özel günlerin gerçekleştiği yer olarak dikkat çekiyor. Galata Kulesi’nin yanında ve Anemon Hotel’in de aynı zamanda son katında konumlanmıştır. Mekânın ön cephesi, Galata Kulesi’ne bakışıyor. Yani asma kat çıkmışlar da kuleye, balkonunu da ziyaretçilere tahsil etmişler izlenimi veriyor. Firuzende Galata, arka cephesiyse panoramik olarak Haliç manzarasına el sallıyor. Geceleri özellikle insanlar, mekân ışıl ışıl olması sebebiyle bakacağı yeri ayırt edemiyor. Fakat gün batımındaysa, her iki cepheden de çevreyi çok iyi izlemek mümkün.

Beyoğlu kahvaltı mekanları arasında birçok mekandan ünlü olan Firuzende Restoran‘ına girdiğinizde ilk gözünüze yerli üretimli şaraplar çarpıyor. Aynı zamanda bu şarapların görünümü kadar adı da dikkat çekiyor, “yanık ülke şarapları”. Şaraplarının dışında mekân; birasıyla, rakısıyla, kokteylleriyle de dikkat fazlasıyla çekiyor.

Firuzende Restaurant tatlı arasında ayrıca peynir tabağını da mutlaka denemenizi öneriyoruz. Peynir tabağı; kuru incirden, galetadan, isli peynirinden ve glavyeriden oluşuyor. Karides ravioli adı verilen lezzette aynı şekilde insanların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Bunların dışında mekân; Arnavut ciğeri, patlıcan beğendi, kremalı patates ve yan garnitürleriyle de çok fazla ilgi çekiyor. Firuzende Restoran‘ın fiyat-performans kalitesiyse orta gelirli kişilere genel olarak hitap ediyor. Aslında sunulan hizmet ve mekanın konumu itibariyle fiyatların uygun olduğunu da söyleyebiliriz.