Dürbün Cafe

Enes Mert Hüseyin

Dürbün Cafe

 

Karşılama – Servis:

Dürbün Cafe mekânına girer girmez, öncelikle sizi “hoş geldiniz” diye gülümseyen garsonlar karşılıyor. Tabi ki bu durum müşterileri çok mutlu ediyor. Özellikle suratsız “ne geldin be” der gibi bakan garsonları gördükten sonra insan daha da güler yüzlü çalışanları görünce mutlu oluyor. O yüzden Dürbün Cafe‘nin bıraktığı ilk izlenim olumlu sonuçlandı. Aslında bu duruma şaşırmamak gerek fakat o kadar çok gittiğimiz mekânlarda suratsız, hoş geldiniz demeyen çalışanlarla karşılaşınca normal olan husus bile bizi sevindirebiliyor.

Dürbün Cafe‘nin ayrıca, manzarası da çok güzel olduğunu söyleyebiliriz. Mekâna aynı zamanda ulaşım da çok kolay olduğu için insanlar tarafından tercih edilme oranını böylelikle artırıyor. Sağa baktığınız zaman, Topkapı Sarayı; sol tarafa baktığınızda da, Boğazın güney girişiyle birlikte Beylerbeyi, Dolmabahçe, 15 Temmuz Şehitler köprüsü, Çırağan, Kabataş, Haliç, Sirkeci araba vapurunun iskelesi, Galata Kulesi, Atatürk köprüsü ve Galata köprüsü gibi çok fazla yerin manzarasını görebiliyoruz. Manzara sayesinde mekânda gerçekten insanı çok fazla büyülüyor. İşletmeye çok fazla insan uğrasa da yine de insan mekânda, boğulmuyor. Cafenin havalandırma sistemiyse, gerçekten çok iyi diyebiliriz.

 

Fiyat – Performans:

Fatih cafeler içerisinde Dürbün Cafe‘yi fiyat performansı açısından ele aldığımız zaman, sunulan hizmetlere göre gerçekten de çok uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Menüleri oldukça dolgun şekilde hazırlanıyor ve müşteriler de kesinlikle uzun süre bekletilmiyor. Menüler, özenle ve büyük bir titizlikle müşterilere sunuluyor. Müşterilerle garsonlarında aynı zamanda etkileşimleri çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Garsonlara hangi menüyü sorarsanız sorun size şakır şakır hiç zorlanmadan bilgi veriyor. Hatta kararsız dahi kaldığınızda, hemen devreye girerek size çok güzel yol gösterebiliyorlar.

Bu mekâna uğradığınız takdirde, garsonlardan da merak ettiğiniz herhangi menü hakkında bilgi alabilirsiniz. Mekânın aşçıları da, gayet işinin ehliler. Bu mekânda tercih ettiğiniz herhangi ürünü beğendiğiniz takdirde, asla ondan vazgeçemiyorsunuz. Hep o menüyü canınız istediğinde, bu mekânı tercih ediyorsunuz. Mekânla o kadar çok özdeşleşiyorsunuz ki, her geldiğinizde eğer garsonlarla daha önce karşılaşmışsanız ve sohbetiniz, samimiyetiz olduysa onlara “her zamankinden” diye biliyorsunuz. Menülerde ki ürünlerin fotoğraflarıyla bizlere getirilen ürünlerde aynı, yani herhangi bir sahtekârlık asla söz konusu değil.

 

Garson – Müşteri İlişkisi:

Fatih restoranlar denildiğinde özellikle ilk olarak Dürbün Cafe aklımıza kolaylıkla geliyor. Burada müşterilerle garsonların etkileşimleri gerçekten çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Müşteriyle çalışanlar o kadar bütünleşmiş ki, müşteriler direkt mekâna geldiklerinde eğer tanıştıkları çalışanlar yoksa Rıdvan bey ya da Batuhan bey yok mu izinli mi diye sorular soruyorlar. Hatta bazı müşterilerde, doğrudan tanıştıkları garsonların nargileleri hazırlamasını istiyorlar. Aynı zamanda çalışanlar, hizmet sunarken çok hızlı davranıyorlar. Kesinlikle verdiğiniz siparişleri burada uzun süre beklemiyorsunuz. Ailecek de özellikle içiniz rahat olarak bu mekâna gidebilirsiniz.

 

Hijyen:

Dürbün Cafe Fatih dolaylarında yer alan oldukça ünlü bir mekân olarak karşımıza çıkıyor. Mekan; manzarasıyla, kaliteli hizmetleriyle, uygun fiyatlarıyla birlikte hijyen kurallarına da çok iyi uyuyor. Özellikle salgın nedeniyle insanların korkup hiçbir yere gitmedikleri ya da korkarak gittikleri şu dönem de hijyen konusu çok önemli bir konu haline geldi. Bütün bir haftanın yorgunluğunu öncelikle bir mekânda kahvaltıyla başlamak isteyenler ya da akşamüzeri keyif kahvesini dostuyla güzel bir mekânda içmek isteyenler salgından dolayı korkup, dışarı dahi neredeyse çıkamıyorlar. Ancak Dürbün Cafe menü ve ortamında gerçekten de hijyen kuralları katı şekilde uygulanıyor. Menülerin hazırlanışından tutunda ortamın dezenfekte edilmesine kadar önemli hangi noktalar varsa hepsine çok dikkat ediliyor. Maskesiz kimse cafeye kesinlikle giremiyor.

 

Tat- Damat Zevki:

Tercihiniz örneğin hafta sonu deniz kenarı kahvaltı olacaksa o zaman Dürbün Cafe tam da size göre diyebiliriz. Tüm aile ya da sevdiğiniz dostunuzla buraya gelerek günün ilk saatlerine, sağlıklı ve hijyen kurallarına uygun şekilde hazırlanan kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Kahvaltınızın arkasından da, Türk kahvesiyle ya da mekânla özdeşleşen nargileyle de gününüze devam edebilirsiniz. Mekânda hem Türk mutfağı hem de dünya mutfağının ünlü lezzetleri yer alıyor. Daha çok nargilesiyle ünlenen mekânın yemeklerine de doyamayacaksınız. Eğer menü seçiminde kararsız kalırsanız hiç çekinmeden garsonlardan yardım alabilirsiniz. Tat ve damak zevki çoğunlukla kişiden kişiye değişse de yine de mekanda her insanın damak tadına hitap edecek lezzetler bulunuyor.