İstanbul Balık Restoranları

Enes Mert Hüseyin

İstanbul Balık Restoranları

İki kıtanın hakimi, ülkemizin gözdesi kentimiz İstanbul’da balık yemenin tadına varacaksınız. Özellikle de boğazda, balık yemenin keyfini mutlaka yaşamalısınız. İstanbul balık restoranları bakımından oldukça zengindir. Balık tüketicilerine; sundukları mezeleriyle, mahsulleriyle ve tabi ki hizmetleriyle çok fazla seçenek sunuluyor. İstanbul’un hemen hemen neresinde giderseniz gidin mutlaka balık restoranlarıyla karşılaşıyorsunuz. Seçenekler çok olunca balık severler için bizde, İstanbul balık restoranları önerilerini yazımızda derledik.

 

 

 

1) Balıkçı Sabahattin (Sultanahmet-Fatih):

Balıkçı Sabahattin çalışanları müşterilerine; balığı mükemmel şekilde pişirerek sunuyorlar. Bursa-Mudanyalı olan işletme sahibi Sabahattin; denize aşık, balığa saygı duyan ve çok seven bir ailenin üyesidir. Hal böyle olunca da Sabahattin müşterilerine doğal olarak çok güzel balık menüleri sunuyor. İstanbul balık restoranları denildiğinde akla ilk Sabahattin geliyor. Balıkçı Sabahattin’in özellikle, midyeli pilavına İstanbullular hayran desek hiçte abartmış olmayız. Midyeyle, pilav uyumlu şekilde harmanlanarak ortaya enfes bir tat çıkarılmış.

Baharatların yerinde kullanılması ve kuru üzümünde ufacık tatlı dokunuşu midye dolmaya efsanevi bir tat vermiş. Aynı zamanda Balıkçı Sabahattin Lokantası‘nda, levreğin tadına doyamayacaksınız. Balıkçı Sabahattin doğru ve doğal şekilde beslenerek, pişirilen levrekleri müşterilerine sunuyor. Ayrıca geleneksel bir torak kabın içerisinde pişirilen fener balığına da hayran kalacaksınız. Balıkçı Sabahattin ’in hazırladığı muhteşem deniz mahsullerini tükettikten sonra mekânın ünlülerinden olan, kayısı tatlısını tatmanızı öneriyoruz. Kayısı karamelize edilip dondurmayla buluşturuluyor.

 

 

2) İsmet Baba Restoran (Kuzguncuk-Üsküdar):

Kuzguncuk’ta 1951’den bu yana hizmet veren İsmet Baba Restoran, deniz ürünlerini en iyi şekilde müşterilerine sunuyor. Kuruluşundan bu yana asla çizgisini bozmayan işletme, tarihi anımsatan mekanda balık severlere hizmet veriyor. Balık ve rakı tüketmek isteyenlerin daimi yeri olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul balık restoranları denilince 2. sırada İsmet Baba Restoran’nın olmasının en büyük sebebi Üsküdar restoranlarından daha uzun yıllar boyunca hizmet vermesi ve Üsküdar’da balık alanında en bilindik marka olmasıdır.

 

 

3) Sunanın Yeri (Kandilli-Üsküdar):

Sunanın Yeri mekânına gittiğinizde, sanki kendinize aitmiş gibi hissediyorsunuz. Çünkü işletme çalışanları, son derece saygılı, güler yüzlü ve işlerini tam anlamıyla yerine getiriyorlar. Hem bu hususta hem de işletmenin sunduğu menüler itibariyle bakıldığında da, müşterilerine bir misafir gibi ortam sunuluyor. Mekân, boğaz balık restoranları arasında yer almasa dahi siz yine manzarası itibariyle kendinizi boğazın üzerindeymişsiniz gibisinden hissediyorsunuz.

Muhteşem deniz mahsullerinin yanında işletme size; bol rokadan ve yeşillikten oluşan bir salata da sunuyor. Salatasını yerken hiç bitmesin istiyorsunuz. Ayrıca mekânın ünlü lezzetlerinden olan, favasını da mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Patlıcan salatasının tadına da asla doyamayacaksınız. Patlıcanın közünde ki tat, hiç unutulmayacak cinsten. Midye tava, tereyağlı karides ve kalamarda mükemmel şekilde işletme tarafından müşteriye sunuluyor. Kısacası mekân müşterilerine en iyi deniz ürünlerini sunarak damaklarda tat bırakıyor.

 

 

4) Tarihi Karaköy Balıkçısı (Karaköy-Beyoğlu):

1923 yılından itibaren hizmet Tarihi Karaköy Balıkçısı, en eski İstanbul balık restoranları içerisinde yer alıyor. Mekân müşterilerine; İstanbul’a has çeşitli lezzetler sunuyor. Tarihi olan bu işletme asla çizgisini bozmadan hizmetlerini sürdürüyor. Benzersiz lezzetleriyle ve hizmetleriyle ünlenen işletme sadece ülkemizde, İstanbul’da değil aynı zamanda; başka ülkelerde de ünlenmiştir. The New York Times, Grifin ve Herald Tribune gibi yabancı basınlarda da işletme övgüler almıştır.

İşletme daima müşterilerine, taze deniz mahsulleri sunuyor. Balıklar, yeşillikler, doğal sebzeler ve balıklar işletme tarafından günlük şekilde temin ediliyor. Tarihi Karaköy Balıkçısı’nın menüleri detaylı incelendiğinde, gerçek anlamda insanların iştahını kabartıyor. Sadece görünüm olarak dahi menüler ilgi çekiyor.

 

 

5) Kıyı Restoran (Trabya-Sarıyer):

Kıyı Restoran, 54 senedir taze boğaz mezeleriyle ve balık çeşitleriyle müşterilerini en hizmetlerle ağırlıyor. Geleneksel şekilde pişirme tekniklerini kullanarak, insanların ağızlarına güzel bir tat işletme bırakıyor. İşletme ayrıca balık seçimi konusunda da özenli davranıyor. Dünyada ki gurmeler, işletmenin ürünleri hazırlayıp, pişirme şekillerine hayran kalıyorlar. Ahşap duvardan oluşan dekorasyonuyla da işletme dikkat çekiyor. Balık severler hoş bir ortamda muhteşem menülerin tadına bakma fırsatı yakalıyorlar. Mekanla özdeşleşen balık lezzetleri şunlardır: Biber közleme, çiroz, karides, lakerda, kalamar, yaprak ciğer, beyaz peynir, karides güveç, turşu ve ahtapot salatadır.

 

 

6) Cibalikapı Balıkçısı (Balat-İstanbul):

Cibalikapı Balıkçısı, iyi aynı zamanda da yerli malzemeleri klasikleşmiş pişirme yöntemleriyle dikkat çekiyor. İşletme, sirkeden tutunda ekmeğine kadar tüm ürünleri kendisi üretiyor. İstanbul balık restoranları içerisinde meyhane tarzı bir yer arayanlar için iyi bir tercih diyebiliriz. Kalite standardı bakımından işletme, her daim konuklarından artı puan kazanıyor. Mekan genel anlamda mezeleriyle ünlü diyebiliriz. Saraylı, girit ezme, samut salatası, tarama ve topiği Cibalikapı Lokantasına gelerek mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda işletmenin kendi üretimi olan balık turşusuna da bayılacaksınız.

Çipura ve levrek sevmeyenler bu işletmenin sayesinde sever hale geliyorlar. Orfoz fileto ve yerli logosu da burada mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Tereyağın da karidesi, sardalyeyi, ahtapot ızgarayı ve kalamar tavayı mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda Cibalikapı Balıkçısı’nın, enginar tatlısı da tam damak tadınıza göre diyebiliriz. Enginarlar doğranarak karamelize tozşekerle yapılarak sonrasında fırınlanıyor. Fırından çıkarılıp soğuması gerçekleştikten sonra da nane yaprağı, karamelize sosu ve sakızlı-sorbe dondurma ile servisi yapılıyor.

 

 

7) Eftalya Balık (Arnavutköy-Beşiktaş):

Lezzetli İstanbul balık restoranları arayışı içerisindeyseniz; mutlaka Eftalya Balık işletmesinin lezzetlerini de tatmanızı öneriyoruz. İşletmenin zengin menüsü, iştahınızı çok kabartacak. Eftalya Balık‘a bir defa gelip lezzetlerini tattıktan sonra zaten müdavimi oluyorsunuz. Bu işletme de deniz mahsullerinin hemen hepsini bulmanız mümkün. Balık çorbasından tutunda, sarımsaklı ve soyalı şekilde yağda hazırlanan sosuyla birlikte servis edilen ızgara balık köftesine bayılacaksınız.

Pazı yaprağı ve levrekle yapılan Eftalya special lezzetini de unutamayacaksınız. Kalamar dolma, levrek marine, uskumru salatası ve balık pastırma tarzı ürünlerde çok fazla ilginizi çekecek. Özetle İstanbul balık lokantaları denildiğinde, Eftalye ilk akla gelen mekânların içinde yer alıyor. Aynı zamanın dekoru da, sade olduğundan konuklara huzur veriyor. Çalışanların güler yüzlü olmaları ve düzgün hizmet sunmaları sebebiyle mekân fazlasıyla övgüyü hak ediyor.

 

 

8) Balıkçı Kahraman (Sarıyer):

İstanbul balık restoranları denildiğinde akla gelen diğer bir mekânsa, Balıkçı Kahraman’dır. Mekân 1996 yılından bu yana İstanbullu balık severlere hizmet veriyor. İşletme sadece İstanbul’da ve Türkiye’de değil aynı zamanda yurt dışında da hizmetler veriyor. İşletme sunduğu kaliteli hizmetlerin yanında yenilikçi fikirleriyle de balık severlerden tam not alıyor. Dünya’da ki en iyi balık restoranları içerisinde ki Balıkçı Kahraman, dünya ki önemli gurmelerden tarafından da övgülere layık görülmüştür.

Balıkçı Kahraman zengin menüsüyle, balık tutkunlarının uğrak yeri olmuştur. Mekânla özleşen en önemli ürünse; tandırda hazırlanıp pişirilen kalkan balığıdır diyebiliriz. İnce ve sıcak sunulan mısır ekmeği, her sezon balığını bulundurması, domates salatası, takoz lakerdası, tereyağlı karides, ızgara kalamar, kavak incir tatlısı ve kabak tatlısıyla da mekân çok ilgi görüyor. Özellikle Balıkçı Kahraman’ın, kavak incir tatlısını mutlaka tatmanız gerekiyor.

 

 

9) Ali Baba Restoran (Büyükada-Adalar):

Büyükada’da hizmet veren Ali Baba Restoran, çok sayıda lezzetlerle müşterilerine hizmet veriyor. Aile işletmesi olan Ali Baba restoran, İstanbul balık lokantaları denildiğinde ilk akla gelenlerden. İşletmenin menüsü içerisinde; ahtapot salatası, Büyükada tekirleri, çiroz, midye dolma ve tarama yer alıyor. Aynı zamanda işletme menüleriyle de dikkat çekiyor. Güler yüzlü çalışanlarıyla, hijyenik oluşuyla ve müzikleriyle de Ali Baba Restoran İstanbul’da çok ilgi gören balık lokantalarındandır.