İstanbul Gezilecek Mekanlar – En İyi 10 Mekan

Enes Mert Hüseyin

İstanbul Gezilecek Mekanlar – En İyi 10 Mekan

İstanbul bilindiği üzere, tarihi yapılarıyla insanların dikkatini oldukça çok çekiyor. İstanbul’u öyle 1 -2 günde gezmek asla mümkün değildir. İstanbul’u daha iyi tanımak ve gezmek için günlerinizi, aylarınızı ayırmanız gerekiyor. Hatta gezerken de çok çok yorulacağınız için oturup, soluklanacağınız o anın tadını çıkarabileceğiniz mekânları da çok iyi bilmeniz gerekiyor. İstanbul’da çeşitli konseptlerle dizayn edilmiş insanların dikkatini çekecek muhteşem kafeler vardır. Bizde sizler için, gezinizi daha da keyifli hale getirecek İstanbul Gezilecek Mekanları derledik.

 

 

En Güzel İstanbul Gezilecek Mekanlar

 

 

1) FilBooks (Karaköy-Beyoğlu):

Filbooks Kafe, Beyoğlu Kaaraköy’de bulunuyor. Adından da çok iyi anlayacağınız gibi kitapseverler için paha biçilmez bir mekân olduğunu söyleyebiliriz. Sade tasarımıyla atölye izlemini insana veren mekâna uğradığınız takdirde içinizin ferahladığını, keyifle dolduğunu hissedeceksiniz. Raflara eşlik eden fotoğraf kitapları sayesinde burada muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz.

 

 

 

2) Pow Cafe (Caddebostan-Kadıköy):

Ülkemizde ilk konseptli, çizgi romanlı ve aynı zamanda da figür mağazası, Pow Cafe olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen bütün kahramanların figürleri, heykelleri burada yer alıyor. Çizgi romana dair ne varsa hepsi bu mekânda toplanmıştır. Burası tabi ki tek mağaza bölümünden oluşmuyor. Ayrıyeten mekân kafe olarak da işletiliyor. Özellikle de bu kafenin peynirli, zeytinli ve kabaklı kişleri meşhur. Buraya uğradığınız takdirde kiş yemeden kesinlikle Kadıköy’de ki bu muhteşem mekândan ayrılmayın.

 

 

 

3) Şairler Kahvesi (Akaretler-Beşiktaş):

İstanbul’un gözde ilçelerinden Beşiktaş’ta yer alan Şairler Kahvesi isimli bu mekânda kahvenizi yudumlarken sanki şairlerin size eşlik ettiğini hissedeceksiniz. Genellikle şiir severlerin tercih ettiği bu muhteşem mekânda, farklı tatları bulmak mümkün. Yemek çeşitleri bakımından oldukça zengin olan mekân, aynı zamanda içecekleriyle de dikkat çekiyor. Hele de içeceklerle birlikte getirilen küçük kâğıtlar insanların dikkatini daha da çok çekiyor. Kâğıtların her birinde farklı şairler yer alıyor. Tabi ki bu durum, doğal olarak insanın edebi ortamda kendini kaybetmesine neden oluyor. Ayrıca mekânın raflarında yer alan kitapları okuyarak da, ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Bu muhteşem mekân, tam da şiir severlere hitap ediyor.

 

 

 

4) Runner Up Cafe (Kabataş-Beyoğlu):

Bu mekânın gerek manzarasına gerekse keklerine dayanamayacaksınız ve bir kere geldikten sonra buraya sürekli uğramak isteyeceksiniz. Muhteşem manzarası dışında, kafenin iç tasarımı da harika olduğunu söyleyebiliriz. Runner Up Cafe mekânına uğradığınızda, muhteşem zaman geçirebilirsiniz.

 

 

 

5) Cafe Naftalin (Balat-Fatih):

Yine İstanbul’un gözde semtlerinden olan Balat farklı tarzda dizayn edilmiş mekânlarıyla dikkat çekiyor. Bu mekânlardan biride, Cafe Naftalin olarak adlandırılmıştır. Ambiyansı, müzikleri ve vintage iç dekorasyonuyla da insanları bambaşka yerlere götürüyor. Dekorasyon haricinde; el yapımı kurabiyeleri ve Süryani, Mardin dibek kahvesi çeşitleri de aynı zamanda insanların mekândan etkilenmesini sağlıyor.

 

 

 

6) La Patisserie Lune (Nişantaşı-Şişli):

Nişantaşı’nda yer alan La Patisserie Lune mekânı, küçük fakat şirin bir görünüme sahip olmasından dolayı çok fazla ziyaretçisi oluyor. Pastaları, kahveleri ve çayları mekânın çok ünlüdür diyebiliriz. Ayrıca mekanın dekorasyonu sayesinde, insan burada bir masalın içindeymiş hissine kapılacak.

 

 

 

7) Minoa Cafe Bookstore (Akaretler-Beşiktaş):

Kafenin bir tarafında kahvenizi yudumlarken bir tarafında da kitabınızı okuyabilirsiniz. Minoa Cafe Bookstore adlı mekânda çok farklı kitaplarla karşılaşabilirsiniz. Mekânda insan, kitapların arasında kaybolabilir. Ayrıca burada dev kitaplarda yer alıyor. Ayriyeten çizgi roman katıyla da mekân, oldukça dikkat çekiyor.

 

 

 

8) La Vie Praline (Akaretler-Beşiktaş):

Eğer çikolataya hayır diyemiyorsanız, La Vie Praline adlı mekânı kesinlikle keşfetmeniz gerekiyor. Küçük, şirin ve kendine has olarak tasarlanan mekânın genel havası sakindir diyebiliriz. Şehrin gürültüsünden birkaç saatte olsa burada uzaklaşabilirsiniz. Mekâna adımınızı atar atmaz kendinizi bambaşka bir yerde hissedeceksiniz. Tabi ki buradan ayrılmadan mutlaka Belçika çikolatasının tadına bakın.

 

 

 

9) Grandpa Coffee & Eatery (Bebek-Beşiktaş):

Bebek Parkıyla komşu olan Grandpa Coffee& Eatery, menüsüyle ve dekoruyla insanı adeta büyülüyor. Özellikle mekânın dış tarafı harika tasarlanmış. Bu yüzden de insanlar, mekânın önünde poz verip fotoğraf çekiliyorlar. Farklı tatlara açıksanız bu mekan tam da size göre diyebiliriz…