İstanbul Teras Restoranları

Enes Mert Hüseyin

İstanbul Teras Restoranları

Türkiye’nin en büyük, önemli aynı zamanda da muhteşem kenti İstanbul; insanlara sunduğu güzelliklerle her daim kendine hayran bırakıyor. İstanbul’da yaşamını sürdürenler özellikle, bütün haftanın yorgunluğunu atmaları adına birbirinden güzel mekânlarda; manzara eşliğinde huzurla kafalarını dinleyebilirler. Kentin yorucu kalabalığından sıyrılarak, manzara eşliğinde huzurlu zaman geçirip bir de lezzetli tatlarla İstanbul Teras Restoranları sayesinde günün tadını çıkarabilirsiniz.

Özellikle yazın bunaltıcı sıcaklarında kendini dışarı atmak isteyip de atamayanlar için İstanbul’da ki teras kafeler paha biçilmez diyebiliriz. İstanbul mekânları, genel anlamda teraslarıyla, farklı konseptleriyle ünlü bir kent olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemlerde özellikle teras restoranların varlığı önemli ölçüde arttı. Çoğu kişi kapalı yerlerden ziyade genellikle açık mekânları daha çok tercih etmeye başladılar. Çünkü İstanbul teras restoranları, kentin manzarasını daha iyi yansıtıyor.

 

 

 

 

1-) Banyan Ortaköy (Ortaköy-Beşiktaş):

Ortaköy’de çok uzun zamandır Banyan Ortaköy, fine dining tarzında hizmetler veriyor. Mekan; klasikleşmiş lezzetleriyle, kaptan köşkü tarzında ki barıyla ve kokteylleriyle tabi ki bunların yanında birde muhteşem manzarasıyla da dikkat çekiyor. Özellikle mekân dekor anlamında da misafirlerinden tam not alıyor. Mekan, İstanbul teras restoranları konseptinde faaliyet gösteren önemli mekânlardandır. Geleneksel mutfağıyla beraber modern dokunuşlarıyla da mekân dikkat fazlasıyla çekiyor. Füzyon tabirini bu mekân içinde kullanmak mümkün diyebiliriz. Banyan Restoran’da sunulan çoğu yemek, özgünlüğe sahip diyebiliriz. Elde yapılan bao’ları hazırlayan mekânın mutfağı, sıra dışı lezzetlerle özellikle hem mideye hem de göze müşterilerinin hitap ediyor. Zeytinyağından ve sarımsaktan hazırlanan aioli sos Uzak Doğu lezzetlerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kore, Tayland ve Japon mutfağının çoğu geleneksel lezzeti batıyla harmanlanarak sunuluyor.

Teras mekânları kapsamında yer alan Banyan Cafe, Uzakdoğu ile Türk damak tadının birleşiminden oluşan harika lezzetlerle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Fine dining kodlarına sahip olan restoran, manzara açısından İstanbul’u her açıdan kadraja almak mümkün. Banyan Ortaköy’e has klasik tabaklara da rastlayabilirsiniz. İşletmenin kokteylleri; tarçın, biberiyeli tekila, dağ kekik cini, ballı votka ve tarçından oluşan infizyon tekniğiyle aroma şekline getirilen alkollerden hazırlanıyor. Aynı zamanda ada çayı, isot tarzında ki şerbetleri de mekânın oldukça ünlü diyebiliriz. Alkol eşliğinde manzara karşısında, Balyan Ortaköy’ün tadını çıkarabilirsiniz. Harika, huzur dolu bir boğaz manzarası eşliğinde mekânın muhteşem tatlarını tadarak, sevdiklerinizle harika zaman geçirebilirsiniz. Mekan hem manzara açısından hem de atmosferiyle, menüsüyle misafirlerinden tam not aldığını söyleyebiliriz.

 

 

 

2-) 360 İstanbul (Taksim-Beyoğlu):

İstanbul’un restorancılık tarihinde önemli izlenimler bırakan 360 İstanbul, şef restoranı tarzında açılan üst düzey mekân özelliğine sahiptir. Aynı zamanda 360 İstanbul, ilklerin restoranı olduğunu söyleyebiliriz. Mekân kokteyl kültürü gelişmesine de öncülük etmiştir. İkonik tasarımının yanında mekân, etkileyici manzarasıyla ve yemeğin ardından kulübe dönecek benzersiz atmosferiyle de sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada da tanınan bir marka haline gelmiştir. Nitelikli turistlerin en çok tercih ettiği İstanbul teras restoranları arasında ki 360 İstanbul, izole ve havadar ortamından dolayı pandemi döneminde daha da ilgi görmeye başlamıştır. Mekân hem şıklığı hem de rahatlığı çağrıştırmasıyla insanların dikkatini çekiyor.

360 İstanbul Restoran‘da, hem dünya hem de Türk mutfağından önemli lezzetleri bulabilirsiniz. Mekan mutfağının usta şefleri; yöresel tatları, modern tekniklerle birleştirerek menü içerisinde sunmuşlardır. Tüm soslarla beraber ekmeklerde işletmenin kendi mutfağında hazırlanıyor. İşletme de kokteyl kültürü de önemli ölçüde gelişmiştir.

İstanbul teras restoranları içerisinde ki bu mekâna, gün batımında gelerek sevdiğinizle terasta romantik zaman geçirebilirsiniz. Hafta sonlarında 360 İstanbul, kulübe dönüyor böylelikle; romantik atmosfer yerini enerjik şovlara bırakıyor. Kentin önemli yerlerini 360 derece açıyla bu mekânda görüyorsunuz. İstanbul’a ait tarihi dokuyu bu mekânda tam anlamıyla görebilirsiniz. Özellikle terasında ki cam tasarımıyla da, mekân manzarayı tam anlamıyla öne çıkarıyor. Şık bir mekân olmakla birlikte enerjik olmasıyla da dikkat çekiyor. Aynı zamanda hem kulüp hem de restoran tarzında hizmet verdiği için tercih edilme oranı da doğal olarak artıyor. Tarihi yarımadanın manzarası eşliğinde, mekânın şefinin kendine ait olan lezzetlerini de tatma imkânına sahip oluyorsunuz. Mekânın en ilginç özelliğiyse, uzay gemisi teması içermesidir. İşletme müşterilerini, zamansız bir atmosferde ağırlıyor.

 

 

 

3-) Moise Karaköy (Karaköy-Beyoğlu):

Karaköy Teras Restoranları kapsamında yer alan Moise Karaköy, Galata sınırlarının içinde ki en güzel mekânlardan birisidir. Mekânın terasından; Boğaz Köprüsü’nü, tarihi yarımadayı panoramik İstanbul manzarası altında izleyebilirsiniz. Kahvaltıdan tutunda akşam yemeği hizmetlerine kadar hemen hemen bir mekânda olması gereken tüm hizmetleri, Moise Karaköy müşterilerine sunuyor. İşletmenin en ünlü lezzetleriyse; kebap ve mezeler olduğunu söyleyebiliriz. Boğazla, tarihi yarım adaya hakim olan mekanın terası, müşterilerin huzur bulma, dinlenme yeri. Yaz aylarında özellikle manzaranın terasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Moise Cafe‘nin barı müşterilerine hem imza hem de klasik kokteyller sunuyor.

 

 

 

4-) Mürver Karaköy (Karaköy-Beyoğlu):

Karaköy Teras Restoranları denildiğinde akla gelen bir diğer mekânsa, Mürver Karaköy olduğunu söyleyebiliriz. Lezzetli tatlarıyla, manzarasıyla ve zarif aynı zamanda da şık atmosferiyle Mürver Karaköy dikkat çekiyor. Türk mutfağına özgü birçok lezzeti bu işletme de bulabilirsiniz. Mutfağında ki çoğu ürünleri, Mürver Karaköy yetiştirildiği yerden alıyor. Akşamüstü tarihi yarımadayı karşınıza alarak kahve içip, huzuru hissetme imkânına bu mekânda sahip olabilirsiniz. İşletmenin açık mutfağındaysa son derece lezzetli kömür ateşiyle pişirilen sakatatlar ile etleri spesiyal olarak sunuluyor.

 

 

 

5-) Teras Emirgan (Emirgan-Sarıyer):

İstanbul Teras Restoranları denildiğinde akla gelen popüler mekânlardan birisi de; Teras Emirgan olduğunu söyleyebiliriz. 2012 senesinde İstanbul halkının hizmetine sunulan Teras Emirgan, yazla bahar aylarının vazgeçilmezidir. İşletme, teras kültürünü çok güzel misafirlerine aşılıyor. İşletmenin terasının dışında kokteylleri de aynı zamanda ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Teras Emirgan müşterilerine; yemek alanının haricinde birde büyük bar, lounge alanları, şezlonglarda sunuyor. İşletmeye gelen müşteriler, mekândan ayrılırken büyük bir memnuniyetle ayrılıyorlar. Boğaz manzarasının hakim olduğu bu işletme, lezzetli menüleriyle, popüler kokteylleriyle aynı zamanda da keyifli müzikleriyle de müşterilerinden tam not alıyor.

 

 

 

6-) Shubra Cafe (Çubuklu-Beykoz):

Yaklaşık 5 sene önce Shubra Cafe hizmet vermeye başlamıştır. Beykoz’un zarif, sevimli semti olan Çubuklu’da konumlanmıştır. Son dönemlerin İstanbul’un en popüler mekânları arasında yer alan Shubra Cafe, manzarasından dolayı herkesi kendine hayran bırakıyor. Benzersiz, muhteşem boğaz manzarasında, işletmenin oldukça lezzetlerini tadarak, keyfinize keyif ekleyebilirsiniz. İstanbul teras restoranlarından farkı, bir cafe restoran olarak hizmet vermesine rağmen lüks bir restoran tarzında ambiyansa ve mutfak lezzetlerine sahip olmasıdır. Üstelik fiyat bakımından oldukça uygun olan mekan, Beykoz restoranları açısından herkes için uygun menü fiyatlarına sahiptir. İşletme aynı zamanda tadına asla doyamayacağınız lezzetlerle karşınıza çıkıyor.

Shubra Cafe’nin 4 tane temel lezzet profili bulunuyor. Bunlar; İtalyan, Meksika, Türk ve Fransız’dır. İşletmenin benimsediği ilke; batıyla doğunun birleşip harmanlandığı bir konseptin müşterilere sunulmasıdır. Shubra Cafe çalışanları, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutuyor. Öncelikle işletme, güvenilir ve taze ürünlerle menüleri hazırlamasıyla ön plana çıkıyor. Mekânın diğer ön plana çıktığı konuysa, tabi ki çalışanların müşterilere sunduğu güler yüzdür. Mekân gerek dekorasyonlarıyla gerekse insanın iştahını kabartan sunumlarıyla mekânın daima artı kazanmasını sağlıyor. Maviyle yeşilin birleşerek, muhteşem bir atmosfer yarattığı bu mekânda, ormanla deniz havasını hissedebilirsiniz. Mekânı kahvaltı yapmak, kahve içmek içinde tercih edebilirsiniz.