İstanbul Vegan Restoranları

Enes Mert Hüseyin

İstanbul Vegan Restoranları

Hem ülkemizde hem de dünya da; vejetaryenler ve veganlar için vegan restoranları bulmak biraz zor oluyor. Vejetaryen yemekleri, hemen hemen tüm restoranlarda bulunuyor. Fakat vegan menüler her yerde kolay kolay yer almıyor. İstanbul vegan restoranları bakımından, çoğu yere göre biraz daha seçeneklere sahip. Beyoğlu, Şişli, Taksim, Kadıköy ve Beşiktaş gibi yoğun nüfuslu ve turisttik ilçelerle birlikte semtlerde vejetaryen, vegan lezzetlerini bulmak mümkündür. Bu bakımdan veganların beslenmeleri, karınlarını doyurmaları her yerde mümkün değil. Bu bağlamda bizde bu yazımızda, İstanbul vegan restoranları ve vejetaryen restoranları hakkında genel bilgiler vererek onları sıraladık.

 

 

 

1-) Rulo Lezzet (Kadıköy):

Kadıköy ilçesinde yer alan Rulo Lezzet; oldukça ekonomik 25 çeşitten oluşan vejetaryen yemekleri ile birlikte vegan lezzetlerini müşterilerine sunuyor. İşletme bu hizmetleri müşterilerine sunarken; tabak ve rulo servis seçeneklerini kullanıyor. Ezberin bozulduğu lezzetlerin yer aldığı restoran da; vejetaryen ve vegan beslenmeyle ilgili hemen hemen tüm lezzetleri bulabilirsiniz. İşletme bu beslenme türünü denemek isteyenlere de aynı zamanda hizmetler sunuyor. Tabağınız doluncaya veya dürümünüz kapanana kadar dilediğiniz tüm yemekleri seçme şansınız bulunuyor.

 

 

 

2-)Mahatma Cafe & Restoran (Kadıköy):

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde hizmet veren mevsimlere göre değişip yenilenen ve vegan menüler ile Mahatma Cafe, sıcacık bir ortamda misafirlerini ağırlıyor. Yerel üretimi söz konusu olan meyvelerle sebzeleri işletme tam zamanında kullanıyor. Ayrıca zeytin yağ haricinde Mahatma Cafe başka hiçbir yağı tüketmiyor. İşletmenin en ayrıcalıklı lezzetleriyse; özel limon turtasıyla beraber özel tiramisusudur.

 

 

 

3-)Helvatia (Taksim, Beyoğlu):

İstiklal Caddesi devamında oldukça ünlü içme-yeme ve gece eğlence merkezi olan Asmalı mescit içerisinde yer alan hem fiyatıyla hem de kalitesiyle en ünlü İstanbul vegan restoranlarındandır. Helvatia Restoran; vejetaryen-vegan menüleriyle, zeytinyağlılarıyla ve salatalarıyla konuklarını ağırlıyor.

 

 

 

4-)Kalimero Falafel (Beyoğlu):

Nohut, bakla, patates gibi ürünler farklı baharatlarla ve otlarla beraber ezilerek ortaya oldukça ünlü Ortadoğu yemeği işletme çıkarıyor. Kalimero Falafel, tam anlamıyla vejetaryen ve veganların mekânı olduğunu söyleyebiliriz. İşletmede sunulan tüm ürünler; vejetaryen ve veganlara hitap ediyor. Beyoğlu’nda hizmet veren Kalimero Falafel, farklı farklı Orta doğu yemekleriyle de dikkat çekiyor.

 

 

 

5-)Community Kitchen (Taksim):

Taksim’de yer alan Community Kitchen mekânında; vegan burgerden tutunda iskendere kadar çok sayıda lezzeti bulabilirsiniz. Bu mekan, İstanbul vegan restoranları içerisinde oldukça gözde bir mekân diyebiliriz. Mekan ayrıca vejetaryen restoranlar açısından da oldukça popülerdir. Community Kitchen, misafirlerine ayrıca her hafta sonları Pazar günü açık büfe şeklinde vegan lezzetler sunuyor.

 

 

 

6-)Zencefil (Taksim-Beyoğlu):

Taksim bölgesinde yaklaşık 25 yıldır Zencefil Cafe hizmet veriyor. Organik Lezzetleri ile İstanbul vegan restoranları içerisinde yer almayı başarmıştır. Mekan, 20 ve daha da üzeri çeşitli vegan ve vejetaryen menüleriyle müşterilerine hizmet veriyor. İşletmenin vegan mutfağında; Halep dolma, sebzeli firik pilavı, mercimek köfte ve nohutlu pırasa gibi lezzetler yer alıyor. Vejetaryen mutfağındaysa; balkabaklı mücver, pazılı köfte ve sebzeli lazanya ürünleri yer alıyor. Saydığımız bu ürünler mekânda oldukça popülerdir.

 

 

 

7-)Vegan İstanbul Cafe (Cihangir-Beyoğlu):

İstanbul’un Beyoğlu Cihangir semtinde yer alan Vegan İstanbul; hem market, hem cafe hem de restoran şeklinde müşterilerine hizmet veriyor. Vegan İstanbul’un cafe ve restoran kısımlarında; çeşit çeşit kurabiyeleri, tatlıları, bitkisel süt içeren sütlaç çeşitlerini, pastaları, börekleri, çorbaları ve zenginleştirilmiş kahvaltı seçeneklerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Vegan İstanbul market kısmındaysa; vegan tarhana, ev yapımı reçeller, turşular, gluten içermeyen tortelliler, ravioli tortelliler ve vegan peynir, yoğurt, bitkisel süt gibi ürünleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Kısacası bu işletme İstanbul vegan restoranlar çerçevesinde mükemmel ürünleriyle müşterilerini en iyi şekilde ağırlıyor.

 

 

 

8-)Bi Nevi-Deli (Etiler-Beşiktaş):

İstanbul vegan restoranlar, bazında hizmet veren bu mekân, müşterilerine oldukça kaliteli menüler sunuyor. Çok az işlenen ya da işlenmeyen ürünlerin sunulduğu Bi Nevi-Deli’de, bitkisel beslenme noktalarını baz alarak menüleri en iyi şekilde hazırlıyor. Menülerde ki ana içerikler; mevsimsel meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar, ayçiçeği, badem cevizi, kaju kuru yemişleri yer alıyor. Bunların yanı sıra; soğuk sıkım zeytinyağları, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve kakao yağı gibi ürünlerde yer alıyor.

 

 

 

9-)Govinda (Mecidiyeköy):

Dünyanın genelinde hizmet veren Govinda’s zinciri ülkemizde de tek şube olarak, Mecidiyeköy’de yer alıyor. Vegan restoranlar içerisinde tüm dünya da çok ünlü olan Govinda Cafe, ülkemizde de en iyi şekilde müşterilerini ağırlıyor. Türkiye’nin tek vejetaryen restoranı olmasının yanında birde tek saf Hint ve vejetaryen mutfağı olarak da hizmetler veriyor. Gorange Yoga Merkezi içerisinde yer alan Govinda Cafe, sıcacık ortamda müşterilerini Hint mutfağından seçilen saf vegan ve vejetaryen lezzetleriyle karşımıza çıkıyor.

 

 

 

10-)Healin Foods (Teşvikiye-Şişli):

Şişli bölgesinde ki Teşvikiye dolaylarında yer alan, Healin Foods slogan olarak; “İyileştirici sağlık noktası” ibaresiyle müşterilerini ağırlıyor. Foods mekânında; tüm yeni diyet ihtiyaçlarının karşılandığı hizmetlerle karşımıza çıkıyor. Vejetaryen yemekler, vegan lezzetler glüten içermeyen seçeneklerle beraber birde sağlıklı yağların ve zengin proteinlerin olduğu menülerle de işletme çok hizmetler müşterilerine sunuyor. Herkese uyan damak tadıyla beraber tüm ürünlerin de aynı zamanda sertifikalı şekilde sunulmasıyla da Healin Foods çok ilgi görüyor. Anadolu ve Güneydoğu Asya mutfağında önem arz eden genişçe sağlıklı menüleriyle de işletme insanlardan tam not alıyor.

 

 

 

11-) Vergisso (Kurtuluş):

İlk şubesi 2014 yılında Ankara’da açılıp sonrasında da İstanbul’da da hizmet veren bir işletme olarak, Virgisso Cafe karşımıza çıkıyor. İşletme sahipleri, İstanbul vegan restoranlar açısından seçenek az olduğundan bu konsepte müşterilerine hizmet veriyorlar. İstanbul-Kurtuluş’ta hizmet veren mekân; lezzetli vagan lezzetleriyle müşterilerinden tam not alıyor. Aynı zamanda işletme birçok etkinlikler düzenleyerek de ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır. Sandviç, falafel, sote, burger, dürüm ve tatlı seçenekleriyle işletme müşterilerine hizmet veriyor.

 

 

 

12-) Upper West Side Falafel (Şişli):

Şişli’de ki Cevahir alışveriş merkezinde yer alan Upper West Side Falafel mekânı, vegan fast food seçeneğiyle dikkat çekiyor. İşletme falafel menüler sunarak, AVM’de vegan menüler bulamayanlarında kurtarıcısı oluyor. Yerli bir işletme olmakla birlikte sunduğu hizmetlerden dolayı, yabancı işletmeleri hiç aratmıyor. İstanbul vegan restoranları denilince Şişli’de ilk akla gelen mekanlardandır.

 

 

 

13-)Vega Narsist (Nişantaşı):

Gluten içermeyen %100 orijinal ve vegan ürünleriyle, Vega Narsist işletmesi Nişantaşı’nda hizmet veriyor. Veganların istek ve önerileri doğrultusunda, işletme menülerini en iyi şekilde hazırlıyor. Vegan mekânlar bakımından oldukça ünlü olan Vega Narsist; vegan burger çeşitlerinden başlayarak kokorecine ve kurabiyesine kadar çok fazla ürünü doğal koşullarda hazırlayarak müşterilerine en iyi şekilde sunuyor.

 

 

 

14-)Baby Elephant Cafe (Sarıyer-Maslak):

Güne vegan menüsünü temsil eden organik lezzetlerle beraber renkli kâselerle başlamak istiyorsanız, mutlaka Baby Elephant Cafe tercihiniz olmalıdır. Doğal ve sağlıklı beslenme tarzının benimsendiği mekânda; muhteşem vegan lezzetleri ve vejetaryen yemekleri ile karşılaşacaksınız. Mekân sadece veganlara değil aynı zamanda Vejetaryen restoranlar arayışında olanlara da çok güzel seçenekler menüleriyle sunuyor.