2020 | Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Ve Kafe Açma Maliyeti

2020 | Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Ve Kafe Açma Maliyeti

2020 | Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Ve Kafe Açma Maliyeti

Son zamanlarda kafelerin sayısının artmasıyla kafe alanında da rekabet iyice arttı. Bu da Kafe Açma Maliyeti Ne kadardır? Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Kafe Nasıl Açılır? gibi birçok soruyu beraberinde getirdi. Bu yazımızda da Kafe Açmak isteyen ve İşletme Sahibi olmak isteyenlere her şeyi tüm ayrıntıları ile aktaracağız ve akıllardaki soruları cevaplandırıp profesyonel bir şekilde önerilerde bulunacağız.

Her zaman küçük bir işletme yönetmek gibi hayaliniz olduysa yada hayalinizdeki kafeyi açmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Baştan doğru bir planlama yaparsanız bir Kafe Açmak oldukça karlı olacaktır. Bu yazımızda %65 oranla sizlere en iyi planlarla kısa sürede kar kazandıracak fikirler vereceğiz. kafelerin %46 ya yakını belirli bir rekabet planı ve analiz raporları olmadığından pek kar edemedikleri gibi finansal bakımından güçlü rakiplerine karşı geriye düşmektedir.

1) Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kafe açmanın da diğer işletmeler gibi belirli bir işlemleri ve süreçleri vardır. Her isteyen kendine kafe açamaz öncelikle gerekli şartları sağlaması gerekir. Peki kafe açmak için gerekli bu şartlar nedir? kafe açmak için gerekli belgeler hangileridir? Sırası ile neler yapılır? Yazımızda sizlerle paylaşacağız. Öncelikle kafe açmak için ruhsat almanız gerekmektedir. Ruhsatı yalnız belediyeden alabilirsiniz.

Ruhsat almak 13 aşamalardan oluşur bu aşamalar şu şekildedir:

1.) İkametgah Belgesi

2.) Vergi Levhası

3.) 3 Adet Vesikalık Fotoğraf

4.) Türkiye Cumhuriyeti (T.C) belgesi fotokopisi

5.) İtfaiye Belgesi

6.)Tapu Fotokopisi 

7.) Başvuru Formu

8.) Atık Yağ Sözleşmesi

9.) Dükkan kira ise kontratın Aslı Ve Belgesi

10.) Çalışanların T.C Kimlik Fokopileri

11.) Çalışanların Sağlık Raporları

12.) İskan Belgesi

13.) Bağlı Olunan Ticaret Odasına Üyelik Belgesi

2) Kafe Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler Ve Öneriler

A) Kafe Açma Maliyeti

Kafe açma maliyeti söz konusu olunca düşük bütçeler ile daha fazla şey yaratmanız gerekecektir. Paranızı doğru yönetmek yine sizin elinizde olacağı için mükemmel sonuçları yine kendiniz yaratacaksınız. İşletme açarken genellikle yapılan hatalardan biride büyük bir mekanda, daha fazla ilgi görmek ve para kazanmak için çok para harcayıp kafe açmaktır. Bir kafe açmak için önce hatırı sayılır bir yatırım yapmanız gerekir. Kafeyi işlek bir yere dahil açsanız kafeden hemen para kazanamayabilirsiniz.

Kafelerin başta da belirtiğimiz gibi rekabet ortamı çok artmaya başladığından kar marjı düşüktür ve kafe sahiplerine maddi olarak geri dönüşü biraz zaman alabilir. Tabi ki bu durum kafenin açıldığı konum, çevresi ile rekabet durumu, kafenin maliyeti, tanıtım ve müşteri odaklı çalışmalara göre değişkenlik gösterilebileceğinden kafe açarken izlenilecek doğru adımlar ile çok iyi sonuçlar elde edilebilir.

Öncelikle işlek bir yerde kar amacı yüksek bir kafe açmak için 200 bin ve daha fazlasını gözden çıkarmanız gerekmektedir. Tabi bu miktarlara göre daha uygun bir kafe açmak mümkün. kafe açma maliyetleri, reklam/tanıtım masrafları ve kafenin en az 1 yıllık tahmini gelir-gider analizlerine göre doğru bir plan oluşturup uygularsanız daha uygun bir kafe açabilirsiniz. İşletmenizde çalıştıracağınız insanların aylık maaşları, yeme-içme giderleri, vergiler ve işletmenin aldığı ürünleri kara dönüştürme oranları gibi bir çok konu belirlenmeli hazırlayacağınız yıllık raporda yer verilmeli. Bu rapor işletmeniz için en iyi pazar ve rekabet alanını belirlemenizde çok işinize yarayacaktır.

Tüm bu yazılanları daha iyi anlamanız için teker teker inceleyelim;

1) Kafe Açma Maliyetini Belirleyin

İşletmenizi açmadan önce bazı önemli kafe masraflarını belirlemeniz ve bu masrafların bir çoğunu gözden çıkarmanız gerekecek. Mekanda çalıştırdığınız insanların masrafı, paket servisi yapacaksanız kullanacağınız taşıtların masrafı, harcama yapacağınız yemekler veya içecekler için malzeme masrafı gibi bir çok konuda harcamalarınızı düzenlemeniz gereklidir.

Dilerseniz bunu Mekansenin sizin için danışmanlık yapabilir. Belirlediğiniz uygun ve makul ücretle kafe açacak iseniz doğrudan size uygun koşullarda analizler çıkartarak rapor oluşturabilir ve elinizdeki sermaye oranla kar oranı en ideal işletme açmanızı sağlayabilir. Bu konuda muhasebesinden tutun, kar analizine kadar hatta işletmenizi açtığınız zamanda da finansal araştırmalar konusunda sizlere yardımcı olur.

Dilerseniz uygun paketlerimizi deneyebilirsiniz. Eğer bir ücret ödemeden bir işletme açmak istiyorsanız bu tüm yazılanları tek tek sizin ilgilenmeniz gerektiği ve bunun da bazı konularda sizlerin yetersiz karma olanağından dolayı riskli olabileceğini hatırlatmak isteriz. Her hangi yapılan yanlış analizlerle sermayenizi yanlış yerlerde harcamanıza neden olabilir fakat bunu profesyonel insanların yapmasını sağlarsanız işinizi bir anlamda sağlama almış olursunuz.

Eğer işletmenizi açıp doğru hamleleri yapmaz iseniz gereksiz para masrafına düşebilirsiniz ve kafe açtığınıza pişman olabilirsiniz. Harcadığınız masrafı karşılayabilecekken ilerde daha çok müşteri edindiğiniz de masraf dahi sayılmayacak paralar elde edebilirsiniz. Bu yüzden ilk başlarda fazla masraf harcamanız, riske girmeniz sizin için avantaj durumu sağlayabilir. Ama bunun için bu konuda bulunan tüm konuları ele almanız gerektiğini belirtelim.

İsterseniz sizin yapacağınız birçok işlemleri sizin yerinize yaparak, profesyonel hizmetler sunan mekansenin.com’a işletmenizi kayıt edip, daha çok müşteri ve birçok hizmete uygun fiyata erişim sağlayabilirsiniz.  https://www.mekansenin.com/isletmesayfasi/

2) En Karlı Yatırım

Eğer kar kazanmak ve daha çok müşteriye ulaşmak istiyorsanız ilk olarak işlek bir caddede açacağınız bir kafe doğrudan sizi müşteriye ulaştırabilecek olan en kısa yol olabilir. Tabi bulundurduğunuz yer daha işlek ve bilindik bir yer olmasına özen göstermenizde artı bir seçenek olarak size geri dönüş sağlayabilir.

İnsanlar genelde AVM ve mağazaların yoğun olduğu yerlerde alışveriş yapmaya bayılırlar. Çok yoğun bir gün geçirdikleri için bu tür yerlerde genelde daha fazla yeme ve içme ihtiyacı duyarlar.Bilinmedik ortamlarda kalmış veya konum olarak pek önem taşımayan yerlerde olan bir işletme insanların keşfetme ihtimallerini büyük önemde düşürür. Bu yüzden işlek bir cadde de kafenizi açabilirsiniz. Oranın işlek olup olmadığını ise gözünüzle gözlemiş olmanız gerekmektedir. Bunun için yine piyasayı doğru takip etmeli kiralayacağınız veya satın alacağınız yeri fiyatına göre araştırmanız gereklidir.

3) İşletme Tanıtımı

Kafenizi tamamen kurduktan sonra daha çok müşteri edinmek istiyorsanız, mekanınız için website kurup, sosyal ağ sitelerine reklam verebilirsiniz. Bunun haricinde bir çok şeyi daha yapabilirsiniz. İşletmenizi tanıtmak için broşür bastırabilir, Google İşletmeme işletmenizi ekleyebilir ve sosyal medyada işletme profili açarak daha çok müşteriye erişebilirsiniz. Hatta bunun için reklam ve sosyal medya yönetim uzmanları ile de çalışabilirsiniz.

Bunların bir küçük bir kısmı dolaylı yoldan, büyük bir kısmı ise doğrudan size müşteri çekecektir. Unutmayın artık hayatlarımıza yön veren sanal dünyamız yani sosyal medyalar oldu. Sosyal platformlar ve google gibi ortamlarda,  içeriği uygun ve zekice planlanmış reklamlar sizlere en az %60 oranla geri dönüş sağlayabilir.

Bu arada işletmenizi, mekanseninde ki kayıtlı 1000’lerce kafe ve restoran işletmeli gibi ayrıcalıklı şekilde tanıtan, hatta yanında da birçok özelliği sizlere en uygun fiyatlara sunup sizin için birçok şeyi profesyonelce yürüten bu platformlardan yaralanabilirsiniz. Bu sayede derin filtreleme ile daha büyük kitleye ulaşabilir. Birçok reklam maliyetlerini düşürerek hazır sistemlerle kafe arayan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mekanseninin rezervasyon özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

4) Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya hesapları işletmeler için vazgeçilmezdir. Sosyal medya hesaplarında en çok izlenen videolardan biride yemek videolarıdır. Bu anlamda çok fazla izleme alan bu videolara kendi işletmenizi de dahil edebilirsiniz. İnsatgram reklamları bu alnada en yüksek orana sahiptir. Örnek vermek gerekirse Nusret gibi bir fenomenlik aracı ile işletme tanıtımlarını daha hızlı sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesapları dünyada en fazla kullanılan bir hizmet olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamda kesinlikle sosyal medya hesabı açmamazlık yapmayın, işletmenizin tanınması için sosyal medya hesapları önem taşımaktadır. Bu konuda uzmanlarımızın yazılarına bakabilirsiniz. Dilerseniz Mekansenin İşletmem Yanımda sistemi ile tüm bunları profesyonel ekiplerimiz tarafından sağlanılmasını sağlayabilirsiniz.

5) Çalıştıracağınız Elemanları Tanıyın

Bu konuda en önemli şey aşçılar ve servis yapan garsonlardır. Eğer çalışanlarınızın maaşını dolgun ücret verirseniz bu onların daha rahat ve daha iyi işler yapmasını sağlayacaktır. Dilerseniz Linkedin gibi platformlardan aşcı gibi size uygun çalışanları ayarlayabilirsiniz. Bu konuda diplomaya değil yeteneklerine bakmanızı tavsiye ederiz. Çalışanlarınız orada ki müşterilere dolaylı hizmet vereceği için mutlu, huzurlu bir şekilde çalışması gerekecektir. İşe alımlarda mutlaka bir deneme yapılmalı ve müşteri diyaloglarına dikkat edilmelidir.

Aşçı ve servis personelleri işletmenizin kaderini belirleyen en önemli unsurlarda biridir. Zira kimse işini iyi yapmayan aşçı yada acemi bir garsona sıcak bakmaz ve buda size kötü yorum ve görüş olarak dönecektir. Burada paraya değil daha çok profesyonelliğe önem gösterin. Unutmayın Kalite Sizin Aynanızdır.

6) Paket Servisine Geçin

Paket servisine geçiş yapmak, insanların size telefondan veya Mekanseninden sipariş verme olanağı sunar ve mekansenin paket servisi özelliği ile daha çok müşteri kazanmanızı sağlayabilir. 2020 yılında oluşan pandemi olayları yüzünden paket servisi daha popüler hale gelmiştir. Artık insanlar dışarı çıkıp bir yerlerde yemek yeme haricinde evden bir tuşla sipariş vermeyi daha çok tercih etmektedir.

Bu yüzden paket servisi işletmeniz için kesinlikle önem taşır. Paket servisinde kurye sayısını ve ayriyeten motor sayısının giderlerini de ayrıca düşünmeniz gereklidir. Bu giderler sizi zora sokmayacaktır, zira günde gelen sipariş sayısı bunu kat kat karşılayacak hale gelecektir. Bu kafenize gelen fazla müşteri olmadığı zamanlarda sizlere ek bir kazanç sağlar.

B) Kafe Açmak İsteyenler İçin Planlı Adımlar, Öneri Ve Fikirler

Maliyet, kar ve iş modülünü maddeler şeklinde inceledik. Peki bu sadece tek başına yeterlimi ? Tabi ki de tek bunlar yetersiz kalır. Bizler her şeyi doğru planlar ve an karlı yollarla yapmanın gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için farklı çabalar ve işinde uzman kişilerle yolumuza devam etmeliyiz. Sizler için bazı kolaylıkları inceleyerek derleyip size sunduk. Bazı önerileri dikkate alarak ve sermaye veya geliriniz doğru adımlarla kullanarak işletmenizi daha çok kişiye tanıtabilir ve daha çok kar elde edebilirsiniz bunun için yüksek maliyetler harcamanız gerekmiyor da. En azından daha düşük harcamalar ile daha temiz sonuçlar elde etmek mümkün.

Peki nedir bu Planlı Adımlar ve Öneriler ? Gelin birlikte inceleyelim;

1) Kafe Listeleme Ve Tanıtma Sitelerine İşletmenizi Ekleyin

Dünya çapında en iyi listeleme işini Mekansenin sağlamaktadır, Mekansenin işletmenizi ayrı ayrı kategorilere bölerek kullanıcıların tam olarak ne yapmak istediğini seçip en iyi şekilde fiyatlandırma, özel bilgilendirmeler gibi seçenekler sunar. Örneğin ilgili kategorilere göre doğum günü servis ücreti bilgisi, derbi ücret bilgisi, masa oyun türleri, kahve-tatlı çeşitleri, yemek türleri, nargile tütün çeşitleri vb. gibi sonuçların cevabını verir.

Ayriyeten Mekansenine ekleyeceğiniz işletmeniz size daha çok müşteri sağlayabilir. Bu anlamda işletmenizi Mekansenine ekleyerek işletmenizi arama motorlarında öne çıkarabilirsiniz. İsterseniz ücretsiz bir şekilde işletmenizi ekleyerek deneyebilir ve paketlerimizi inceleyip hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz

https://www.mekansenin.com/ilan-ekleyin/

2) Kafe Ortamı Ve Mekanın Dekor Düzeni

Müşterilerin içini karartmayacak basit ve sade dekor seçimi ve insanların konforuna uygun bir ortam oluşturmak, müşterilerin ortamı beğenmesine ve kafenize tekrar uğramamasına neden olabilir. Bu anlamda dekor kısmına oldukça önem vermelisiniz. Dekorun kalitesi oldukça önemli bir mevzudur. Dekoru işletmenizin kime hitap ettiğine göre oldukça iyi bir şekilde ayarlamanız gerektirebilir.

Dekorlar konusu sadece dekorlarla sınırlı değildir örneğin mekanınızın boyası insanların içini karartmamalı. Yaz aylarında serin olmalı, kış aylarında sıcak tutulmalıdır. Özellikle insanlar evindeymiş gibi rahat edebileceği ve sessiz şekilde kafa dinleyip sevdikleri ile takılacakları kafeleri tercih etmektedir. Sizde buna özen göstermelisiniz. İnsanlar sıkıldıkları yerden hemen kaçmak, ayrılmak isterler.

Kafenizin konforu kadar manzarası da önemlidir. Deniz Kenarında Kahvaltı, Boğaz Manzaralı Kahvaltı, Boğaz Manzaralı Restoranlar, Boğaz Manzaralı Kafeler en çok aranan google sorgularının sadece birkaçı insanlar daha çok göz zevkine uygunve şehrin gürültüsü ile stresinden uzak olan mekanları, kafeleri ve restoranları tercih etmektedir.

3) İş Ortaklığı Ve Güven

İşletmenizi eğer tek başınıza açmıyor iseniz bir veya daha fazla ortakla açıyor iseniz. Haliyle harcayacağınız miktar azalmış olacaktır. Ama bu bir çok probleme neden olabilir. İlerde size yaşatacağı bir sorunda veya aranızda anlaşmazlıklar yaşadığınızda iş kurma fikriniz için pişman olabilirsiniz. Ortaklık seçimi yaparken sadece para konusuna bakmayıp sadakat konusuna da önem vermeniz gereklidir.

Sadakat olmayan yerde hiç bir olmaz anlayışını her zaman söylemek istiyoruz. Ortağınızın ideallerini amaçlarını ve fikirlerini bilmeniz ve onunla açık şeffaf ilişki yürütmeniz gereklidir. Yaptığınız her işin ve hataların birer raporunu da tutmayı ihmal etmeyin. Ortağını iyice tanımdan bir işe kalkışmayın.

4) Girişimcilik Kafası Ve Ekip Ruhu

Girişimci insanlar her zaman doğru ve kararlı şekilde risk alıp işi bir daha aşamaya taşımayı severler. Çoğu zamanda başarılı olurlar. İşletmeniz için yeterli para kazansanız bile işinizi bir adıma daha taşımanız gerekebilir. Ama ben işletmemi açayım bana bu para yeterli derseniz zaten aslında başaramamışsınız. Etrafınızda bulunan negatif insanlar da daima olacaktır. Onlara kulak asmayıp işinizi daha çok büyütmeniz gerekebilir.

Bazen bir risk almak sadece batmak değildir. Risk almak daha çok büyümek daha çok istihdam sağlamak demektir. Dünyada hep risk alan insanlar başarılı olmuştur. Cesur bir yüreklilikle işinizi ve sermayenizi daha çok büyütmelisiniz. Hatta belki dünyaya açılacak kadar işletmenizi büyütebilecek güce sahip olabilirsiniz. Kendinizi buna inandırdığınız zaman yolunuza çıkan engeller bir basamaktır. Ve bu basamakları kolayca atlayabileceğinize inanın.

5) Hırs Arzusu

Hırs arzusu yukarıda ki konuda geçirmiş olduğum konuya ek olarak aşırı derecede ortaya çıkabilecek hırslar da işletmenizi küçültmeye neden olabilir. Bu anlamda doğru zamanı kollamanız gerekebilir. Örneğin masraflarınız haricinde size düşen miktar harcadığınız miktardan en azından 3 kat fazla olduğunda işletmenizi büyütün. Haricinde yanlış bir hamleniz elinizde bulunan masrafları daha çok büyütebilir, hatta sizi iflasa kadar zorlayabilir. Doğru aşamaları keşfedip yapmanız gereklidir. Bu anlamda kararlı bir şekilde kendinizden emin olduğunuzda işletmenizi büyütün.

6) Logo ve Akılda Kalıcı Sunumlar

Çoğu işletme sahibi logo ve akılda kalıcılığa pek önem vermez. Fakat logo sizin işletmenizi büyütmeniz de oldukça iyi rol oynar. İnsanlar farkındalık yaratabilecek logolarda gözleri takıldığı zaman gelmek isteyebilirler. Akılda kalıcı bir slogan bulduğunuzda ise insanlar o slogandan dahi sizin işletmenize uğrayabilirler.

Örneğin sosyal platformlarda da sıkça rastladığımız kafe ve restoran sahiplerinin yarı esprili ve akılda kalıcı sözlerle yaptıkları sunumları manipüle edici olduğundan insanların algısını yönetmede yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu teknik işletmelerin daha çok müşteri edinmesine katkı sağlamıştır. Sizde akılda kalıcı bir slogan ve sunumlar ile işletmenizi belkide en üst noktalara taşıyabilirsiniz.

 

Bazı İşinize Yarayacak Kaynaklar :

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik–iyeri-ama-ve-alma-ruhsat-dzenlenmesi-3973

Bir İşletmeniz Mi Var ? Şimdi Ekleyin Daha Çok Müşteri Edinin :

https://www.mekansenin.com/ilan-ekleyin/

  • Emre As

    Emre As

    Haziran 23, 2020

    Teşekkürler faydalı yazı

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta adresi

Copyright © Mekansenin.com 2020

Hakkımızda   ·   Gizlilik Politikası   ·   Kullanım Şartları | hirsli.co

mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin mekansenin
Uygulamamızı İndirin 👋

Uygulamamızı indirerek daha rahat şekilde restoranlara ve kafelere göz atın.

Uygulamamız Yayında Şimdi İndirin !
#EvdeKal