Nevi Cafe

Enes Mert Hüseyin

Nevi Cafe

 

Karşılama – Servis:

Nevi Cafe Haliç manzarasıyla ve otantik oluşuyla çok fazla dikkat çekiyor. Mekâna ayağını atar atmaz hoş geldiniz diyen 32 dişleri neredeyse tebessüm ederken gülen cafe çalışanlarıyla karşılaşacaksınız. Tabi ki güler yüzle karşılanmayı kim istemez ki. O bakımdan mekân gerçekten çok iyi. Hele ki bazı mekânlarla kıyaslanırsa, güler yüzlü çalışanlarıyla Nevi Cafe daha çok ön plana çıkıyor. Mekâna geldiğinizde size kimse ne geldin der kesinlikle bakmıyor.

Mekanın çok büyüleyici, ortamı var. Özellikle, Osmanlı dönemini hatırlatan dekoruyla çok fazla dikkat çekiyor. Hatta sıcak, samimi bir havası da var. Buraya geldiğinizde evinizden çok burada eşinizle dostunuzda, saatlerce sohbet edebilirsiniz. Ayrıca mekândan içeri girerken farklı bir boyuta geçiş yapacaksınız. Günümüzden hoş ve güzel şekilde geçmişe dönüş yapacaksınız. Loş ışıkların sayesinde de kendinizi çok farklı alemlerde hissedeceksiniz. Bütün haftanın yorgunluğunu mekânın atmosferinde kolayca atacaksınız. İstanbul’un merkezinde aslında pek de mümkün olmayan huzuru burada bulabilirsiniz. Sevdiğinizle sıcak ve samimi bir zaman geçirmek için en iyi mekanlardan biridir. Nostaljik ve otantik yapısı ile çiftleri tekrar aşık edecek ortama sahip.

 

Fiyat – Performans:

Nevi Cafe Fatih mekanları arasında fiyat performansı bakımından değerlendirildiğinde orta gelirli kişilerin daha çok tercih ettiği görülüyor. Fiyatları o kadar da uçuk sayılmaz. Menüler, cafe çalışanları tarafından özenli, titizlikle hazırlanıyor. Müşteriler kesinlikle siparişlerini, çok fazla beklemiyorlar. Müşterilerle cafe çalışanlarının etkileşimleri çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanlar menüler hakkında yeteri kadar bilgiye sahipler. Eğer bir çalışanın menü hakkında bilgisi yoksa onu hemen diğer çalışanlar kamufle edebiliyor. Örneğin; bir tostun içinde ya da kahvaltının içinde yer alan malzemeleri sordunuz eğer size gelen çalışan tam bilgi veremezse dahi mutlaka diğer çalışanlardan konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca menüde ki ürünlerin fotoğraflarıyla, size gelecek olanlarda herhangi bir farklılık söz konusu değildir.

 

Garson – Müşteri İlişkisi:

Fatih yemek yerleri açısından bakıldığında, Nevi Cafe‘nin garson müşteri ilişkisi gerçekten çok iyi olduğu söylenebilir. Cafeye uğrar uğramaz hemen garsonlar sizin yanınıza gelerek; beyefendi, hanımefendi şeklinde hitap ediyorlar. Tabi ki bu durum gerçekten çok iyi. Çünkü kimse bekletilmek istemiyor. Cafenin içi boşta doluda olsa yine de, çalışanlar çok hızlı hareket ediyorlar. Çalışanların kıyafetlerine bakıldığında da, herhangi bir sorunla karşılaşmak kesinlikle mümkün değil. Çalışanlar, titiz ve temiz giyimleriyle müşterilerin gözlerine hitap ediyorlar. Sonuçta cafenin kendisinin temiz olması kadar çalışanlarının da aynı şekilde olması gerekiyor. Özellikle dünyayı kasıp kavuran covid-19 salgınından sonra temizlik konusu daha da ön plana çıkmaya başladı.

Ayrıca ortam dekorasyonundan dolayı zaten samimiyete ve huzura sebep verirken, birde çalışanların güler yüzleri de eklenince gerçekten mekân için “bizim cafe” sahiplenmesi yapılması çok doğal hale geliyor. Burada kendinizi, Yeşilçam filmlerindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz. Nostalji müziklerine de bayılanlar içinde muhteşem bir tercih olabilir. Hatta plak müzikleriyle mekânın ünlü közde pişirilen kahvesini de yudumlayabilirsiniz.

 

Hijyen:

Hijyen konusu, aslında covid -19 salgını çıkıncaya kadar çoğu insanın umurunda dahi değildi. Kimse o kadar fazla hijyen konusuna dikkat etmiyordu. Fakat dünyayı sarsan covid-19 salgınından sonra hijyen konusu da ön plana çok fazla çıkmaya başladı. Bu yüzden de mekanların çoğu da hijyen konusuna daha da dikkat etmeye başladı. Ancak Nevi Cafe, salgından önce de çok fazla hijyen konusuna dikkat ediyordu. Ekstra olarak salgın sonrasında hijyen kurallarına; maske takma zorunluluğu geldi. Onun dışında mekan devamlı dezenfekte ediliyor. Bir masadan kalkan müşterinin arkasından masa silinip öyle diğer müşteri masaya oturabiliyor. Masa da herhangi bir parmak izine ya da başkasına ait bir kalıntıya rastlanıldığında bunu hemen çalışanlara bildirdiğiniz takdirde, o yer hızlı şekilde temizleniyor.

 

Tat- Damat Zevki:

Öncelikle Nevi Cafe menüsü içerisinde en çok dikkat çekense yukarıda da bahsettiğimiz gibi közde yapılan kahvedir. Közde kahve adeta mekânla bütünleşmiştir. Kültürel değerlerin ön plana çıktığı muhteşem mekânda özellikle dikkatinizi; kahveyle birlikte naneli lokumun uyumu çekecek. Müziklerle, cumbalarla ve kandillerle birlikte bir de muhteşem hazırlanan menülerle iştahınız adeta kabaracak. Özellikle başta kahve olmak üzere tüm ürünlerin sunumu da harika olduğunu söyleyebiliriz. Fatih kahvaltı mekânları içerisinde de, Nevi Cafe ön plana çıkıyor. Burada uygun fiyatla, pazar kahvaltınızı keyifle yapabilirsiniz. Mekan, hem tat-damak zevki yönünden hem de uygun fiyatlarıyla çok fazla dikkat çekiyor.