Old Balat Cafe

Enes Mert Hüseyin

Old Balat Cafe

 

Karşılama – Servis:

İstanbul’un gözde semtinde yer alan Old Balat Cafe ortamın sıcaklığıyla ve güler yüzlü personelinin karşılamasıyla dikkat çekip, beğeni topluyor. Kesinlikle diğer yerlerde ki gibi personeller sizi asık suratla karşılamıyor. Mekânı keşfeden kişiler, genellikle daimi mekânın müşterisi olmaya başlıyorlar. Samimi ve sıcak bir işletme ilişkinin görüldüğü cafede muhteşem, keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Kesinlikle tereddüt edilmeden girilebilecek mekânların en başında geliyor desek hiçte abartmış olmayız.

Mekânın ortamı, personelleri ve tabi ki hazırlanan içecek ve yemeklerde aynı zamanda tek kelime ile harika olduğunu söyleyebiliriz. Mekânın önceliği, müşteri memnuniyeti. Özellikle mekânla ilgili herhangi bir memnuniyetsizliğinizi belirttiğinizde hemen işletme sahibi tarafından o sorun ele alınarak giderilmeye çalışılıyor. Ayrıca kafe tarihi ve otantik olmasıyla da çok fazla beğeni topluyor. Burada vakit geçirirken kesinlikle, evinizde kendinizi hissedeceksiniz. Büyüleyici bir ortamı olan Old Balat Cafe‘nin havalandırma sistemleri de çok iyi çalışıyor. Özellikle bazı mekânlara girildiğinde kendinizi huzursuz hissedersiniz ya burası hiçte öyle değil. Burada sevdiklerinizle vakit geçirirken asla kalkmak istemeyeceksiniz.

 

Fiyat – Performans:

Fiyat performansı bakımından Old Balat Cafe, orta gelirli kişilere daha çok hitap ediyor. Özellikle cafede sunulan ürünlerle fiyatlar kıyaslandığında gayet uygun olduğunu söyleyebiliriz. Menüler hem dolgun gözüküyor hem de titiz şekilde hazırlandığı gayet iyi anlaşılıyor. Müşteriler siparişi verdikten sonra kesinlikle hazırlanmasını çok beklemiyorlar. Çalışanlarla müşterilerin etkileşimi de gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanlar sundukları ürünlerin hakkında gayet iyi bilgilere sahipler. Menülerin içerisinde ki yiyeceklerin ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Hatta bilmeyenlerde hemen bilenlerle iletişime geçerek müşterinin merakını gideriyorlar. Menü de nasıl fotoğraflar ve bilgiler varsa önünüze gelecek olanda da kesinlikle herhangi bir fark yok.

 

Garson – Müşteri İlişkisi:

Aslında yukarıda bahsettiğimiz gibi Old Balat Cafe, güler yüzlü personelleriyle dikkat çekiyor. Cafeye girer girmez sizi hemen garsonlar karşılıyor. Garsonlar kesinlikle son derece hızlı şekilde çalışıyorlar. Hem yardım sever hem de misafirperver garsonlar sayesinde ortamda daha da keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Fatih yemek yerleri arasında kesinlikle bu cafede önceliğiniz olması gerekiyor. Çünkü bazı yerlere gittiğiniz de ne geldiniz gibi bakan garsonların varlığına çoğunlukla hepimiz şahit olmuşuzdur. İşte mekânların aksine burası da müşteriye güler yüzle sıcakkanlılıkla yaklaşıyor. Garsonların özellikle ilgili ve sıcak, güzlü olmasından dolayı da mekândan vazgeçmek mümkün olmayacak. Çünkü insanlar, böyle mekânlara rahatlamak, sohbet etmek, güzel vakit geçirmek için gelirler. Old Balat Cafe‘de de tam olarak bunları sağlayabileceksiniz. Adeta burada sanki kendi evinizdeymişsiniz gibi hissedeceksiniz.

 

Hijyen:

Old Balat Cafe‘de; garsonlarla müşteri etkileşimi, fiyat performansları ve karşıma gibi unsurlar on numaradayken, tabi ki hijyen konusunun da kötü olması kesinlikle beklenemezdi. Mekan çalışanları gerçekten her konuda en iyi hizmeti sundukları gibi hijyen konusuna da çok fazla dikkat ediyorlar. Öncelikle mekâna girerken müşteri kesinlikle maske takmak zorunda. Aksi takdirde maskesiz kişiler kesinlikle mekâna giremiyorlar. Cafenin mutfağından tutunda masalarına kadar her yer hijyen kurallarına uyuyor. Kalkan her müşteriden sonra masa temizlenerek, öyle diğer müşteriler oturabiliyor. Old Balat Cafe, devamlı şekilde dezenfekte ediliyor. Kesin bir şekilde mekânda, covid 19 önlemlerinin alındığına şahit olabilirsiniz.

 

Tat- Damat Zevki:

Balat kahvaltı yeri olarak tabi ki, Old Balat Cafe‘yi tercih etmenizi kesinlikle öneriyoruz. Cafe serpme kahvaltısıyla son derece ün salmıştır. İşte o ünlü olan serpme kahvaltı şunlardan oluşuyor: Tahin pekmez, tere yağ, kalem böreği, zeytin, salatalık, patates kızartması, sahanda yumurta ya da omlet, bal, sosis, domates, beyaz peynir ve salam Özellikle mekânın çayına ve kahvesine de, doyamayacaksınız. Cheese cake adı verilen yiyecekleriyse zaten söylememize dahi gerek yok. Uğrayıp kesinlikle tatmalısınız.

Lezzetli mi lezzetli köfte tabakları ve portakal suyu da daimi müşteriler tarafından çok fazla tercih edilen ürünlerden. Testi kebabı da mekânın aynı zamanda ünlenmesine neden olmuştur. Et ya da tavuktan yapılan testi kebabının içinde; kayısı, sarımsak, kapya biber, ceviz, domates, çeşitli baharatlar, tuz, arpalık soğan yer alıyor. Kebap toprak testi de hazırlanarak masanın başında özellikle alevli Show adı verilen aletlere kırılarak müşteriye tabakla servis ediliyor.