Retro Bahçe

Enes Mert Hüseyin

Retro Bahçe

 

Karşılama – Servis:

Kim istemez ki, kaliteli her şeyin yolunda olduğu bir mekânda güzel anlar yaşamayı? O istediğiniz kavramların çoğunu, Retro Bahçe adlı mekânda bulabilirsiniz. Güler yüzlü, kibar personellerin yanı sıra ürünlerin lezzetleri ve kaliteyi de aynı zamanda Retro bahçede Halkalı‘da bulmak mümkün. Çalışanlar siz daha kafeye ayak basar basmaz hemen sizi güler yüzlü şekilde, hoş geldiniz diyerek karşılıyorlar.

Özellikle bazı mekânlarda senin geldiğini bile umursamazken bu mekânda sadece hoş geldin demeleri bile gerçekten çok güzel oluyor. Müşteriyle etkileşim çok iyi, bu yakından çok iyi anlaşılıyor. Mekânın havası da gayet hoş. İnsan burada vakit geçirirken hiç bunalmaz, sıkılmaz. Bazı mekânlar özellikle basık ve bunaltıcı olduğu için insanda durgunluk, negatif enerji oluşturuyor. Fakat bunun tam aksine Retro Bahçe Cafe ortamı bu açıdan bakıldığında insanı keyiflendiriyor ve pozitif enerji veriyor.

 

Fiyat – Performans:

Retro Bahçe’nin fiyat performansına bakıldığında, orta gelirli insanlara hitap ettiğini görebilirsiniz. Fiyatlandırma açısından cafe kesinlikle fena değil. Menüler de üstelik dolgun ve zengin. Menüler, her daim özenli ve titiz şekilde hazırlanıp, müşterinin hizmetine sunuluyor ve müşteriler kesinlikle çok bekletilmiyor. Müşteri ve garson etkileşimi gerçekten çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca garsonlar, menülerin hemen hemen çoğunluğu hakkında bilgeye sahipler. Zaten menünün içinde ki yiyecekleri sorduğunuzda aldığınız hızlı ve ikna edici yanıtlarla bunun daha çok farkına varacaksınız. Aynı zamanda menüde ki fotoğraflarla size gelen ürünlerin çoğu da benzer.

 

Garson – Müşteri İlişkisi:

Küçükçekmece’nin otantik mekânı Retro Bahçe’de garsonlarla müşteri etkileşimi çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Siz cafenin kapısından girdikten sonra garson hemen güler bir yüzle sizi karşılıyor. Daha sonra herhangi bir masaya oturup, yerleştikten sonra vakit geçmeden yine güler yüzle garson gelerek sizin istediğiniz ürünü, menüyü kibarca soruyor. Sakin bir cafe olduğu için garsonlar sizinle daha iyi ilgileniyor. Bir garsonun masaya gecikmesi sadece 5 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki garsonun masaya ulaşması 5-10 dakikayı bulması çok nadir görülüyor. Böyle bir durum çok yoğun olunduğu dönemlerde ancak gerçekleşebiliyor. Garsonların kılık kıyafetleri de aynı zamanda çok temiz ve güzel şekilde ütülenmiş. Cafe ve restoranlarda tabi ki bu durumda çok önem arz ediyor.

 

Hijyen:

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ortamın hijyen koşullarına uyduğunu ve önem verdiğini, garsonların kıyafetlerinden de çok rahat anlayabilirsiniz. Küçükçekmece cafeler içerisinde Covid tedbirlerine en iyi uyan Retro Bahçe, Covid 19 salgınına karşı çok sıkı önlemler alıyor. Özellikle bu önlemlerin başında da, maskesiz müşterin cafeye alınmaması geliyor. Ayrıca çalışanlar tarafından cafeye gelenlerin mutlaka ateşleri ölçülüyor. Çalışanlar, çalışma saatleri içerisinde maske ve siperliği kesinlikle takıyorlar.

Covid 19 salgını öncesinde masaları süsleyen bambu çiçeklerde müşterilerden ayrıldı. 2 metre uzaklıkta duruyor. Buharlı dezenfeksiyon işlemiyse, her müşteri sonrasında uygulanarak ortam hijyenli hale getiriliyor. Bu kuralların atlamadan gerçekleşmesinde özellikle garsonların payı çok büyük. Onlar katı bu şekilde, bu kurallara uyulması için çok çaba harcıyorlar. Masaların birinde dahi toz görmek kesinlikle mümkün değil. İşletme sahiplerinin ve çalışanlarının temizlik kurallarının birisinin dahi ihmal edilmesine tahammülleri yok.

 

Tat- Damat Zevki:

Küçükçekmece kahvaltı açısından tercih edeceğiniz yerlerden biri de Retro Bahçe olduğunu söyleyebiliriz. mekanın kahvaltısı güzel olmasının yanında birde uygun fiyatlı olması da gerçekten çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kahvaltı yapıp kalktıktan sonra cafeden çıkarken fiyat ödediğiniz zaman kendinizle şöyle bir konuşma geçiyor: Bu kahvaltıya bu fiyat gerçekten inanılmaz. Retro Bahçe’nin menüsü gerçekten çok zengin. Genellikle buraya giden çoğu insan, bir çay içmek için gider, fakat menünün zengin oluşunu görünce neredeyse menünün hepsini getirtmeyi ister hale gelir. Serpme kahvaltısında ki özellikle, kahvaltılıklara ve peynirlere çok bayılacaksınız. Hepsi kaliteli şekilde üretilmiş ürünler her hallerinden belli. Çayları içinde aynı söylemleri söyleyebiliriz.

Servis zaten on numara. Bilgisayarınızı, notlarınızı elinize alıp bu mekânda çayla birlikte çok güzel çalışmalara imza atabilirsiniz. Kalite, tüm güzel kavramlarda bulunan somut özellik olarak biliniyor. Burada ki karşılaştığınız güler yüz, kibarlık ve incelikte bunlarla bağlantılı olarak kaliteyi de ortaya çıkarıyor. Çayı kadar kahvesi de aynı zamanda mekanın çok güzel. Tatlı severlerde tabi ki unutulmadı, mekanın geniş tatlı lezzetleri ile kendinizi tatlı diyarında bulacaksınız.